إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

اولین نشست بررسی دستاوردهای مدیریتی هشت سال دفاع مقدس ( قسمت اول)

1394/6/8

دستاوردهای مدیریتی دفاع مقدس

اولین نشست بررسی دستاوردهای مدیریتی هشت سال دفاع مقدس ( قسمت اول)

دانشکده مديريت دانشگاه تهران، نام‌هایي بزرگ و ميهمانان گران‌قدر کم نديده است، اما اين جلسه رنگ و بوي ديگري دارد. بوي  جبهه در فضاي دانشکده پيچيده است. موسفيدهاي جبهه و جنگ يکي يکي می‌آيند و با ياران قديمي ديدار تازه مي کنند. ساعت که به 4 بعداز ظهر نزديک مي‌شود، صندل يهاي دور ميز جلسه تقريبا پر شده‌اند. آغاز جلسه نام خداست و کلام خدا. ميزبان به رسم ادب خوش آمدگويي مي کند و دست اندرکاران جلسه از کارهايي که کرده‌اند و ايده‌هايي که در سر دارند، گزارش مي‌دهند. جلسه کم کم گرم مي‌شود که مشاور رئيس جمهور از راه مي رسد با کلامي و پيامي از رئيس‌جمهور روحاني با اين مضمون که محتواي اين نشست براي ایشان اهميت دارد. حاج محسن رفيق دوست برگ‌هایی رو کرد از شگردهایش در دوران دفاع مقدس و دیگران هر کدام گفتند تا بالاخره دکتر محسن رضایی با همراهان از راه رسید. آمار و ارقام سخنرانی دکتر رضایی بر اهمیت مدیریت در امور نظامی صحه می‌گذاشت. با دعوت دکتر امیری که مدیریت جلسه را بر عهده داشت، سایرین هم در بحث وارد شدند و نظرات جمع شنیده شد. قرار و مدار جلسه بعد که گذاشته شد، این نوای اذان بود که جلسه را به نماز جماعت پیوند زد.

سه شنبه 8 بهمن 1393 دانشکده مدیریت دانشگاه تهران پذیرای جمعی از فرماندهان نظامی و اساتید دانشگاه بود تا در مورد تجربه‌های مدیریتی دوران دفاع مقدس به بررسی و تبادل نظر بپردازند. در این جلسه هر یک از حاضرین به ارائه نظرات خود پرداختند که خلاصه‌ای ا ز آن به شرح زیر است:

 

دکترحسنقلی پور: کمبود مرد میدان نظریه پردازی در کشور

دکتر حسنقلی پور رییس دانشکده مدیریت دانشگاه تهران به عنوان اولین سخنران گفت: امکانات فیزیکی، علمی و اخلاقی خوبی در این دانشکده وجود دارد. تمامی اساتید ما این باور را دارند که جدای از بحث آموزش باید خود را در خدمت اجتماع دربیاورند. اساتید ما به جای استفاده از مباحث و کیس های ترجمه ای در کلاس های درس از واقعیت ها و دستاوردهای جامعه خودمان استفاده م یکنند.

وی ادامه داد: در عمل برای ما ثابت شده است که ما مرد میدان نظریه پردازی در کشور، حداقل در رشته مدیریت کم داریم. اساتید ما متوجه شده اند که به دانش و مبنانی در این زمینه نیاز است در نتیجه ورود به متودلوژی در دانشکده ما جای خود را در میان اساتید و دانشجویان دکترا باز کرده است. فکر می کنیم در صورتی که دانشکده دبیرخانه و پشتیبان اندیشکده مدیریت و دفاع مقدس شود در ابتدا خیر آن به خود اساتید می رسد زیرا با واقعیت رشادت های دفاع مقدس می توانند مثا لهای خوبی را برای مباحث درسی خود داشته باشند و چه در بخش رهبری چه در ساختار و چه در رفتار می توانند سبب آموزش جوانان برای آینده مملکت باشند. افتخار داریم که میزبان این جلسه هستیم. امید که بتوانیم به همت دکتر امیری تداوم این جلسات را شاهد باشیم تا بتواند بنای یک حرکت بنیادی باشد تا ما نیز بتوانیم ادعاهایی را در حوزه مدیریتی برای جهانیان ارائه دهیم و حرکت هایی که افراد ویژه ای در دوران 8 ساله دفاع مقدس در میدان ها داشتند را ما نیز بتوانیم ارائه کنیم.

 

دکتر امیری: به دنبال بازتولید ارزش های دفاع مقدس در ساختار مدیریت کشور هستیم

در ادامه دکتر امیری دبیر نخستین نشست تخصصی بررسی دستاور دهای مدیریتی هشت سال دفاع مقدس عنوان کرد: زمانی تصور می کردیم اگر جنگ تمام شود این سرمایه های انسانی با حضورشان در شهر ها، شهر ها را آباد می کنند اما متاسفانه این اتفاق صورت نگرفت. بنا به گفته حضرت امام برخی در پیچ و خم زندگی گم شدند. می خواهیم یاد جبهه ها را زنده کنیم و فرهنگ دوران دفاع مقدس را در ساختار مدیریتی کشور که امروز سخت بیمار است تزریق کنیم . در آغاز چیستی این حرکت را به عنوان فلسفه وجودی بیان می کنم تا زمینه ای برای استفاده از سخنان دوستان باشد تا بتوانیم آن ارزش ها را دوباره بازتولید کنیم. امیری افزود: زمانی در درس های دکترا به این دلیل که بحث های نظری کفایت نمی کرد مرحوم آغاسی را به کلاس ها دعوت م یکردیم تا شوری در دل دانشجویان ایجاد کنند. یاد جبهه ها برای این است که سرمایه های خود را از آن زمان تا کنون مرور کنیم و دانش آشکار و پنهان و ضمنی را با رویکرد مدیریتی بیامیزیم. امروز مدیریت دانش از علوم دارای اولویت در دنیا است. تمام بحث این است که چگونه می شود اطلاعات آشکار را تبدیل به یک بانک اطلاعاتی کرد که مبنای تصمیم گیری برای کشور ها شود نه این که در گوشه ای بماند برای آینده ای که مبهم است و نمی دانیم چگونه است.چگونه می شود این سرمایه ها را به کار گرفت و از آن مهم تر این که این سرمایه ها را متناسب با شرایط باز تولید کرد. وی گفت: از ضرورت های دنیای امروز این است که در این جهان سرشار از تغییر و تحول ما هوشمندتر و متحد تر حرکت کنیم. علت این که مدیریت امروز جامعه را بیمار م یدانیم این است که ظرفیت های جامعه ما بسی فراتر از توان بالفعل مدیریت های ماست. در ادبیات مدیریت می گوییم در بهترین حالت مدیران 30 درصد توانمندی پرسنل را به کار می گیرند 70 درصد دیگر به تدبی رهای مدیریتی باز می گردد که البته این شامل دنیای توسعه یافته می شود. در دفاع مقدس توانی ایجاد شده بود که از تمام توان استفاده می شد. ظرفیت های نهفته در این جمع ما را به این فکر انداخت که از توانشان استفاده کنیم و همه با هم بلند فکر کنیم، بلند عمل و بلند ارزیابی کنیم. در حال حاضر هر کدام از بزرگواران هر چند که مشغول به کاری در این زمینه هستند اما به هر حال این ظرفیت ها باید نهادینه شود. دو برنامه مد نظر است اول این که نهاد ملی غیر دولتی تحت عنوان اندیشکده مدیریت و دفاع مقدس ایجاد شود.

دوم برگزاری کنفرانسی ملی به عنوان نقطه آغاز و مبنای این اندیشه گری. علت غیر دولتی بودن این اندیشکده نیز این است که این دست از امور هر زمان که دولتی می شود به مشکل بر می خورد. بنابراین این اندیشکده به هیچ گروهی متعلق نیست جز آنهایی که دغدغه انقلاب را داشته اند و دارند. دکتر امیری خاطرنشان کرد: چشم انداز ما فکرورزی، شناسایی و باز تولید سرمای هها در عرصه مدیریت با تکیه بر سرمایه های انسانی ایران اس المی و دستاوردهای 8 سال دفاع مقدس است.اهداف ما نیز در سه بخش آموزش و پژوهش و ترویج است. راهبرد یا استراتژی ما نیز استفاده از تمام ظرفی تهای شخصیت های حقیقی و حقوقی با حفظ استقلال اندیشکده برای توانمند سازی مدیریت کشور است. رویکرد ما پاسداری از ارزش های انق الب اس المی و 8 سال دفاع مقدس و بازتولید ارز شهای انق الب و دفاع مقدس در ساختار مدیریت کشور است. دامنه فعالیت ها مراحل کار را به صورت حلقه های مطالعاتی است. هر یک از این حلقه های مطالعاتی را یک کمیته با مدیریت یکی از دوستان حاضر فعال می کند. این حلقه ها پیشنهادی است و دوستان می توانند حلقه های جدیدی را پیشنهاد دهند.

حتی در این اندیشکده می توان پروژه های مختلف را تولید و منتشر کرد، دوره های آموزشی را در قالب تشریح هر یک از عملیا تها برگزار کنیم. مخاطبان ما نیز مسئولان، مدیران و کارگزاران نظام، فرماندهان عالی رتبه نظامی و سازمان ها و نهاد ها هستند. این حرکتاز دغدغه چند دانشجو آغاز شد و پاسخی که سردار جعفری به درخواست این دانشجویان دادند به این نشست ختم شد. از آنجا که این حرکت از دانشگاه تهران آغاز شده است می تواند برای سایر دانشگاه ها نیز به الگو تبدیل شود.

وی در پایان عنوان کرد: به زودی دبیرخانه و سایت همایش رونمایی م یگردد و نشست های بعدی در قالب سلسله نشس تهای تخصصی به صورت ماهانه با حمایت ارگان های مختلف برگزار خواهد شد و امید واریم جمع حاضر به عنوان شورای سیاست گذاری اندیشکده و کنفرانس در این نشس تها حضوری فعال داشته باشند.

 

دکتر صادق: رئیس جمهور بر پیشبرد اهداف این نشست تأکید دارد

در ادامه محمد رضا صادق مشاور رسانه ای رییس جمهور با بیان این که شخص رییس جمهور روحانی تجربیات خاص و خاطرات خوبی از جنگ و جبهه در ذهن دارند، به عنوان

یک روحانی که مدیریت یک بخش ویژه را بر عهده داشتند، گفت: شخص رییس جمهور از دوران جنگ آموزه هایی را با خود دارند که برای کشور مفید است. علاقه مندی ایشان نیز به پیشبرد اهداف مطرح شده در این نشست تخصصی است. بنده نیز به عنوان مامور پیگیری و ارتباط با نهادهای مختلف در این رابطه تمام ت الش خود را به کار می برم و در خدمت دوستان هستم.

وی در پایان تاکید کرد: رییس جمهور در شرایطی کشور را تحویل گرفته اند از نظر ساخت ها و نهاده ها و اجرای قوانین و عرصه های داخلی و بین المللی شرایط ویژه ای است، تجربه همین دوران نیز نیازمند واکاوی و بررسی است. بر همین اساس امیدوارم بتوانیم دیداری با همین هدف با رئیس جمهور ترتیب دهیم.

 

رفیق‌دوست : مدیریت جنگ، پس از جنگ به گوشه‌ای وانهاده شد

در ادامه محسن رفیق دوست ضمن ارائه تجربه هایی از دوران جنگ در قالب خاطرات تصریح کرد: متاسفیم پس از جنگ از مدیریت ساخته شده در 8 سال دفاع مقدس که مدیریتی علمی، کارآمد، میان بر زن و پیشرو بود دور شدیم. به دوستان در دولت م یگفتم نیازی به برداشتن تحریم ها نیست. بنده چند تن از دوستان سپاهی را معرفی م یکنم تا با همان مدیریت دوران جنگ، تحریم ها را دور بزنند. به این دلیل این حرف را می زنم که زمانی که به تجهیز سپاه پرداختم با دو منطق کار را پیش بردم. هنوز جنگ آغاز نشده بود اما غرب ما را در محاصره نظامی گذاشته بود و شرق نیز می گفتند دیر آمده اید. عده ای را جمع کردم که همگی افراد تحصیل کرده بودند. به آنها گفتم می خواهیم موشک تاب بسازیم. فکر کردم که خوب است این افراد تشجیع شوند بنابراین آنها را خدمت امام )ره( بردم. خدمت امام عرض کردم بنده یک عقیده دارم و آن این است که اگر مغزهای آلوده به الکل و شبهه ناک غرب توانسته اند این کارهای بزرگ را انجام دهند این افراد را که برخی از آنها نیز به نماز شب می ایستند زودتر و بهتر می توانند به موفقیت در این عرصه برسند. امام فرمودند این که ما خودکفای نظامی می شویم مسلم است اما این گفتار شما برای من از خودکفایی نظامی ارزشمند تر است.آن مدیریت کاملا کشور را به سمت خودکفایی نظامی رساند.

در همان زمان جنگ که در دولت گزارش کار می دادم برخی از وزرا گوش به سخنان من نمی سپردند و تنها می گفتند این جنگ را کی تمام می کنید و به این توجه نمی کردند که ملتی بدون پشتوانه 8 سال جنگ را با پیروزی به اتمام برساند این یک منطق و یک دانشکده است.ایران با تجربه خود از دوران جنگ از نظر نظامی به مرحله ای رسیده است که هیچ قدرتی توان مقابله با او را ندارد. در زمان جنگ این گونه نبود که افراد بی سواد برای اداره جنگ بروند. افراد دانشگاهی ادامه مباحث دانشگاهی خود را به میدان جنگ بردند. به طور مثال در عملیات فاو عده ای دانشگاهی مدت ها بررسی کردند تا حرکت جریان آب اروند رود را بررسی کنند. اروند رودی که بیش از سه متر جزر و مد داشت. شناختی که از این ملت داریم جایگاه فعلی شان را در دنیا را درخور نمی دانیم علت آن نیز این است که مدیریت جنگ، پس از جنگ به گوشه ای وانهاده شد.

 

انصاری: در تشکیل اندیشکده موازی‌کاری نشود

انصاری قائم مقام بنیاد شهید با تاکید بر این که بر اساس گفتار رهبری مدیریت ما در جنگ تنها مدیریت نظامی نبود مطرح کرد: نسل امروز و آینده به زوایای پنهان و آشکار مدیریتی دوران دفاع مقدس نیازمند است. در صورتی که سیستمی فکر کنیم حلقه های مطالعاتی مطرح شده در طرح اندیشکده، بیش از این مواردی است که مطرح شد.مدیریت پشتیبانی، مدیریت دیپلماسی سیاسی، مدیریت تبلیغات و از همه مهم تر مدیریت زمان از جمله ارکان مدیریتی بود که در جنگ 8 ساله ما علیه عراق مطرح بود.

اصل برگزاری کنفرانس‌ها و نشست هایی در مورد بررسی مدیریت جنگ فی نفسه خوب و میمون است زیرا در موفقیت نسل حاضر و نسل آینده اثر گذار است. در مورد اندیشکده نیز باید بگویم که در صورت رقابت با سایر پژوهشکده خوب و بهینه است اما در صورت انجام کار موازی فرسایش ایجاد می شود. همپوشانی در همکاری ها باشد اما نوآوری نیز باید باشد. در مورد تحلیل عملیات ها نیز مراکز مختلفی در حال انجام این امر هستند از جمله باغ موزه دفاع مقدس که 900 جلسه در این زمینه برگزار کرده است.نظر بنده این است که در تحلیل عملیات ها از تجربه سایر نهادهایی که به برگزاری چنین جلسه هایی مبادرت ورزیده اند نیز استفاده شود. بنده به عنوان قائم مقام بنیاد شهید و امور ایثارگران 7 و نیم میلیون سندی را که در اینترانت سازمانمان است را برای برگزاری این جلسه ها در اختیار می گذارم.

برچسب ها :
مطالب مشابه
تعداد دیدگاه ها0