إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

1393/9/26

مدیریت جهادی و فرهنگ

نویسنده سیدمهدی موسوی‌نژاد

نماینده مجلس شورای اسلامی

بدون شک فرهنگ نقش اساسی در انسجام یک جامعه در مسیر رشد و تعالی ایفا می‌کند. امسال نیز سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام‌گذاری شده است و پیوند فرهنگ با اقتصاد و مدیریت جهادی بیش از هر چیز نشان‌دهنده تأثیرگذاری متقابل این مقولات با هم هستند.

فرهنگ دینی و ارزشی و انقلابی باعث ایجاد روحیه مدیریت جهادی می‌شود. در واقع این دو مقوله با هم پیوند دارند. مدیریت جهادی پیش از آنکه رویکردی مدیریتی باشد، فرهنگ و نگاهی ارزشی به مسائل است که با تکیه بر مبانی قرآن و شریعت ساخته می‌شود و می‌تواند الگویی مناسب با جامعه ایران در مسیر پیشرفت و تعالی باشد.

اما اینکه این دو چه نسبتی با هم دارند، باید گفت که مدیریت جهادی بدون فرهنگ دینی معنایی ندارد به این صورت که فرهنگ زیربنای همه رویکردهای رشد یک جامعه است. نمی‌توان گفت در یک جامعه مدیریت جهادی وجود دارد ولی ترویج فرهنگ اسلامی در آن نادیده گرفته می‌شود. این دو در هم تنیده هستند و بر هم تأثیر می‌گذارند.

از این‌رو، بی‌توجهی به حوزه فرهنگ به طور قطع آسیب‌های زیادی را در دیگر عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی وارد می‌کند و در نقطه مقابل، توجه به فرهنگ و ارزش‌های والای دینی می‌تواند در جهت تقویت روحیه جهادی و تقویت مدیریت جهادی در عرصه‌های اقتصادی تأثیرگذار باشد.

به همین سبب فرهنگ باید در اولویت برنامه‌های کشور قرار گیرد چرا که می‌تواند اقتصاد را نیز بارور کند. مدیریت اقتصادی لازمه‌اش این است که فرهنگ صحیح در جامعه ترویج و نهادینه شده باشد.

برای روشن شدن بحث می‌خواهم موردی را مطرح کنم که تأثیر مدیریت جهادی و فرهنگ را در یکی از حوزه‌های اقتصادی نشان می‌دهد. در حوزه انتخابیه ما در یکی از بخش‌ها، چند روستا آب نداشتند و در اعتبارات کشوری نیز محدودیت‌هایی در این زمینه وجود داشت اما زمانی که خود بخشدار با روحیه جهادی وارد میدان شد و مردم نیز با او همراهی کردند، این مسئله با کمک و روحیه جهادی حاکم بر منطقه، به جای هزینه ۵۰۰ میلیونی با ۱۵۰میلیون تومان انجام شد.

همین مسئله باعث شد تا روحیه نیکوکاری در بین مردم بیشتر شود. همچنین روحیه کار و همیاری در مردم تقویت شد و همه این‌ها زمانی اتفاق افتاد که مدیر ارشد منطقه، خودش با روحیه جهادی وارد میدان شده بود. این رفتار و اقدام، طرح اقتصادی مبتنی بر فرهنگ جهادی بود که تأثیرات زیادی داشت.

فرهنگ و پیوند آن با مدیریت جهادی می‌تواند انسجام بین مسئولان و مردم را بالا ببرد و مردم هم در شرایط دشوار در کنار مسئولان کشور، مشکلات را پشت سر بگذارند.

اگر به دلیل تحریم‌های بی‌رحمانه و فشارهای خارجی، اقتصاد کشور انقباضی است و مشکل داریم، راهی جز این نداریم که به سمت مدیریت جهادی برویم که این مسئله با فرهنگ دینی میسر می‌شود.

از سوی دیگر در زمان تحریم‌ها و برای تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند این هستیم که تولیدات فرهنگی متناسب با این شرایط را در دستور کار داشته باشیم. محصولات فرهنگی در عرصه‌های مختلف می‌تواند الگوهای مصرف و زندگی مناسبی را در جامعه نهادینه کند تا مکمل مدیریت جهادی باشد.

در حوزه‌های مختلف فرهنگی اگر اقدامی نکنیم، مردم همراهی نمی‌کنند. برای این کار مسئولان باید با برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند به صورت جهادی، متناسب با شرایط کشور و نیازهای اقتصادی، تولید محصولات فرهنگی را در دستور قرا دهند.

این مسئله یکی از ضرورت‌هایی بود که باید در سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی اتفاق می‌افتاد که متأسفانه مورد توجه قرار نگرفت و می‌بینیم که کاری چندانی در این حوزه انجام نگرفته است؛ اما باید برای این موضوع برنامه‌ریزی کرد تا روزهای بهتری را برای کشور داشته باشیم. روزهایی که هم‌نشینی مدیریت جهادی و فرهنگ دینی، می‌تواند عرصه اقتصاد را نیز بارور و مقاوم سازد.

 

تعداد دیدگاه ها0