إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

1393/9/1

تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند مدیریت جهادی است

نویسنده هادی قوامی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و دکترای اقتصاد

اقتصاد مقاومتی یعنی توجه به ظرفیت‌های داخلی و مهیا کردن شرایطی که بتوانیم از ظرفیت‌ها و امکانات اقتصاد کشور برای تأمین نیازهای داخلی استفاده کنیم. فرقی ندارد این نیازها در بخش کشاورزی و صنعت باشد یا بخش خدماتی.
 اقتصاد مقاومتی یعنی اینکه بتوانیم بودجه کشور را از وابستگی به نفت قطع کنیم و چیزی از این طلای سیاه برای بودجه کشور هزینه نکنیم و به سراغ درآمدهای استحقاقی مثل مالیات و درآمد ناشی از گردشگری برویم. اقتصاد مقاومتی به تعبیر دیگر یعنی اینکه بهره‌وری را در اقتصاد افزایش دهیم و جلوی اتلاف منابع و اسراف را بگیریم. همچنین بتوانیم کالاهای بادوام و با کیفیت با قیمت مناسب و قابل رقابت در بازارهای داخلی و خارجی تولید کنیم؛ بنابراین در صورتی که اقتصاد ما بر پایه اقتصاد مقاومتی استوار شود، دیگر صنایع با ۳۰ درصد ظرفیت کار نمی‌کنند، بلکه با ظرفیت واقعی و کامل خود فعال خواهند بود.
در صورت عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی، از منابع آب به‌طور بهینه استفاده خواهیم کرد و تهدیدی که در زمینه آب وجود دارد، به صورت یک فرصت و قوت در اقتصاد نقش خود را ایفا خواهد کرد؛ بنابراین موارد مطرح‌شده چند نمونه از شاخص‌های اقتصاد مقاومتی است که برای مطرح شدن به زمان بیشتری نیاز دارند.
 البته در صورتی که اقتصاد ما از وابستگی به نفت رها شود و در شرایط اقتصاد مقاومتی قرار گیرد، صادرات و وارداتمان به‌ گونه‌ای می‌شود که تراز صادرات و واردات متعادل شود و این‌طور نخواهد بود که ماده خام صادر کنیم و واردکننده انواع و اقسام کالا و خدمات باشیم. بنابراین برای دست یافتن به اقتصاد مقاومتی نیاز به عزم عمومی است و نظام باید در این زمینه اقدام کند.
این مسئله تنها وظیفه یک دستگاه از جمله دولت، قوه قضاییه یا مجلس نیست و همه ارکان نظام باید قیام کند تا اقتصاد ما مقاومتی و تولیدی شود. اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که دولت وابسته به مردم می‌شود نه اینکه مردم وابسته به دولت باشند. در این صورت اقتصاد، دیگر توزیعی نخواهد بود و مانند هرساله که مقداری نفت به دست می‌آوریم و آن را در بودجه مصرف می‌کنیم نیست.
برای این مسئله نیازمند مدیریت جهادی هستیم تا اقتصاد کشور را سر و سامان دهیم. به این معنی که برای این کار باید عزم عمومی و مدیریت جهادی در بین مدیران وجود داشته باشد و کار شبانه‌روزی انجام دهند. البته کار شایسته و مفید نیاز است، نه کار بدون برنامه‌ریزی و غیر کارشناسانه و بی‌هدف. در نتیجه باید اراده خلل‌ناپذیر به وجود بیاید.
به نظر من مدیریت جهادی دو عنصر نیاز دارد، یکی دخالت آگاهانه دولت و دوم اراده خلل‌ناپذیر مدیران و مردم. بنابر توضیحاتی که ارائه دادم، موارد ذکر شده مدیریت جهادی را شکل می‌دهند و وابستگی اقتصادی به صادرات ماده خام و واردات انواع و اقسام کالاها و خدمات و وابستگی به سرمایه خارجی را کاهش می‌دهند. نتیجه اینکه مدیریت جهادی با اقتصاد مقاومتی مرتبط است و در تکمیل آن باید بگویم؛ دیگر مدیریت جهادی اجازه نمی‌دهد مثلاً کارخانه‌ای که در داخل کشور امکان تولید لوله برای انتقال نفت را دارد از چین لوله وارد کند، یا مثلاً مدیریت جهادی اجازه نمی‌دهد گردو از شیلی وارد شود و گردوی تولید داخل روی درختان باغداران بپوسد.

 

تعداد دیدگاه ها0