إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

مدیریت جهادی بر آمده از روحیه استقلال‌طلبی1393/8/17

مدیریت جهادی بر آمده از روحیه استقلال‌طلبی

نویسنده ایراهیم آقا محمدی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی


مدیریت جهادی که برای سال جاری از سوی مقام معظم رهبری مطرح شده است و یکی از مولفه‌های پیام سال است، به مدیریت و کاری گفته می‌شود که انسان با انگیزه، پشتکار و دانشی که در آن حوزه دارد، بدون ملاحظات نفع شخصی فعالیتی را داشته باشد که عمران و آبادانی مملکت را به عنوان آرمان دنبال کند، آرمانیکه در آن توسعه، پیشرفت و تولید نهفته است.
ما اوایل انقلاب، جهاد سازندگی را داشتیم که مدیریت جهادی از آن گرفته شده است. جوانانی در جهاد سازندگی فعالیت کردند که از پشت میز دانشگاه‌ها و تخصص‌هایشان به این حرکت پیوستند.
در آن دوره متخصص‌ها در سطوح مختلف، بدون توقع آمدند و امور را به دست گرفتند. آن‌ها منتظر این نبودند که کسی برایشان امکانی را فراهم کند، بلکه از امکانات موجود برای ساختن و سازندگی بهره گرفتند و کارهای بزرگی را انجام دادند که حالا بعد از 35 سال ما هنوز در ترمیم برخی از آن‌ها ناتوان هستیم. یعنی روحیه‌ای استقلال‌طلبانه و آرمانی بدون توقعات امروزی، کارهای بزرگی را پیش برد. آن‌ها چنین کارهایی را بی آنکه بخواهند حق مأموریت و اضافه‌کاری و پاداشی را طلب کنند، انجام دادند. در برخی مواقع حتی از جیب خودشان هزینه می‌کردند تا کارهای کشور راپیش ببرند. این روحیه، از شاخص‌های کار جهادی است که ما دوباره می‌خواهیم آن را احیا کنیم. اگر این روحیه را بتوانیم در جامعه نهادینه سازیم، این مملکت خیلی سریع‌تر از روند فعلی، پیشرفت و توسعه را تجربه خواهد کرد.
واقعیت این است که ما از آن روحیه فاصله گرفتیم و اسیر برخی ساز و کارهای رسمی و منفعت‌جویانهٔ این روزها شده‌ایم؛ معمولاً وقتی که مدیری بدون روحیه جهادی زمام امور را به دست بگیرد، دیگر نیروهای زیر دست او نیز که ممکن است روحیه جهادی داشته باشند، متأثر از او رویه دیگری را در پیش خواهند گرفت. ما باید اولویت را به روحیه جهادی بدهیم و به همان روحیهٔ ساختنِ بدون حاشیه و بدون انتظارات خاص بازگردیم.
اما نکته‌ای که نباید در ارتباط با مدیریت جهادی از آن غافل شد، بحث دانش و علم است. شاید برخی تصور کنند که مدیریت جهادی، یعنی رویکردی خالی از دانش؛ اما باید گفت که حتماً در مدیریت جهادی باید علم و دانش حضور داشته باشد؛ اما گاهی علم کافی وجود دارد اما روحیهٔ جهادی عمل کردن دیده نمی‌شود. روحیه جهادی در هر کسی می‌تواند بروز کند؛ از این جهت مدیریت جهادی هیچ مغایرتی با بحث دانش ندارد. در واقع اگر روحیه جهادی با علم و دانش کافی و تخصص همراه شود، ترکیبی خواهیم داشت که می‌تواند معرکه به پا کند تا توانایی‌ها و استعدادهای کشور، بالفعل شود و از این جهت می‌تواند به عنوان الگویی جهانی برای ساختن، پیشرفت و توانمندی در راه توسعه خود را معرفی کند.
انگیزه کار کردن بدون انتظاراتِ متعارفِ امروزی، وقتی که با دانش کافی همراه شود، کاربردی چند برابر در مقابل انجام وظیفه معمولی خواهد داشت که این مسئله در مدیریت جهادی یکی از شاخص‌های اصلی است و امیدواریم این الگو دوباره احیا شود تا شاهد رشد و توسعه و آبادانی روزافزون ایران باشیم.

 

برچسب ها :
تعداد دیدگاه ها0