إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

1393/12/26

سال جدید و گام‌های جدی‌تر برای تحقق مدیریت جهادی

نویسنده حجت‌الاسلام‌والمسلمین محسن غرویان

استاد حوزه و دانشگاه

مدیریت جهادی از جمله مفاهیم و مقولات علوم انسانی است و از این جهت که چنین مفاهیمی بسیار عام و کلی هستند نمی‌توان آن‌ها را به صورت دقیق ارزیابی کرد. در واقع برای داوری و ارزیابی از میزان تحقق مدیریت جهادی، باید این مسئله را در نظر گرفت که هر داوری در این زمینه، داوری‌ای نسبی است. با این حال باید گفت که جهت حرکت کشور در سال ۹۳ به سمت مدیریت جهادی بود و تحولات اقتصادی و فرهنگی نیز با همین رویکرد رقم خورد؛ البته نمی‌توان با آمارهای دقیق، میزان آن را اندازه گرفت اما به طور کل جهت‌گیری مثبت بود.

اما حوزه چشمگیری در کشور به عنوان شاخص در بحث تحقق مدیریت جهادی دیده نمی‌شود. برای مثال اقتصاد مقاومتی هم که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد مسئولان به آن صورت که باید و شاید، به آن نپرداختند. همین‌طور در زمینه مدیریت جهادی هم نمی‌توان مصداق بارزی را دید اما نمی‌توان منکر شد که جهت‌گیری‌ها به این سمت بوده است.

به طور کلی گاهی باید در کشور ضربه‌ای یا خطری را به شکل ملموس احساس کنیم تا به فکر حرکت‌های جهادی بیفتیم. زمان دفاع مقدس، همه کشور خطری را احساس کردند و بعد جوان‌ها بسیج شدند و هشت سال مقاومت کردند. فعالیت‌ها، تلاش‌ها و ایثارهای جهاد سازندگی هم به این صورت بود. گویی باید خطراتی را احساس کنیم تا بعد به سمت مدیریت جهادی و اقتصاد مقاومتی برویم.

در حال حاضر تحریم‌های غرب علیه جمهوری اسلامی ایران خودش ضربه‌ای است که به کشور وارده شده و آثار آن در زندگی مردم ملموس است بنابراین باید در برابر این تحریم‌ها، اقتصاد مقاومتی با رویکرد مدیریت جهادی را در پیش بگیریم؛ از سوی دیگر لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه کشورمان و مذاکرات هسته‌ای می‌تواند از جمله حوزه‌هایی باشد که ضرورت رویکرد مدیریت جهادی در آن بیشتر دیده می‌شود.

با توجه به همه این مسائل بود که سال ۱۳۹۳ از سوی رهبر معظم انقلاب به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام‌گذاری شد. در واقع شأن مقام معظم رهبری اقتضا می‌کند که در آغاز هر سال چشم‌اندازی را برای کشور مشخص کنند. به نظر من تحریم‌های جهانی و تلاش برای منزوی کردن ایران در عرصه بین‌المللی باعث شد که مقام معظم رهبری این شعار را مطرح کنند تا برای مسئولان و مردم انگیزه ایجاد شود؛ و مسئله فرهنگ و اقتصاد هم از این جهت با هم مطرح شد که فرهنگ زیربناست و نوع فرهنگ و بینش یک ملت می‌تواند در اقدامات آن‌ها در عرصه‌های اقتصادی و سیاسی مؤثر باشد.

البته باید در نظر گرفت که ما در سال‌های آینده نیز به رویکرد مدیریت جهادی نیاز داریم. باید به این مسئله توجه شود که زمان یک سال یا دو سال برای تحقق مدیریت جهادی در همه عرصه‌ها کفایت نمی‌کند بلکه باید حرکت دراز مدت یک ملت بر اساس همین رهنمودها شکل بگیرد و از این جهت باید امیدوار بود که در سال‌های آینده گام‌های بیشتری در جهت تحقق مدیریت جهادی در عرصه‌های مختلف کشور برداشته شود.

تعداد دیدگاه ها0