إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

1393/12/23

مدیریت جهادی، ضرورتی برای همه سال‌ها

نویسنده محمدعلی اسفنانی

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی

سال ۱۳۹۳ به پایان رسید، سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» شده بود و حالا زمان مناسبی است که ارزیابی جدی از میزان تحقق شعار سال در عرصه‌های مختلف مدیریتی داشته باشیم.

اگر بخواهیم نگاه واقع‌بینانه داشته باشیم، باید بگوییم که متأسفانه در سال‌های اخیر به وضعیت شعارگرایی دچار شده‌ایم. آنچه مقام معظم رهبری موضوعی را چه در سخنرانی‌ها و چه تحت عنوان نام‌گذاری سال‌های مختلف در نظر می‌گیرند، مطالبی فوق‌العاده مبنایی و عمقی است که توجه جدی را می‌طلبد اما متأسفانه ما فقط به پلاکارد و بنر و در نهایت همایش بسنده می‌کنیم.

در مورد سال ۹۳ و تحقق شعار امسال هم نمی‌توان ادعا کرد یا بپذیرفت که وضعیت فرهنگ و اقتصاد در کشور در این سال به صورت جهادی پیش رفت. چون مدنظر مقام معظم رهبری این‌گونه نبود که امور به صورت معمولی پیش برود. ما شاخص‌ها و یا مؤلفه‌های بارزی را در سال ۹۳ نمی‌بینیم که بگوییم حرکت از یک نقطه به نقطه دیگر با رویکرد جهادی میسر شد. بلکه بسیاری از امور همان‌گونه مدیریت شد که بدون نگاه جهادی هم می‌شد آن‌ها را اداره کرد.

متأسفانه تصور من این است که آن‌گونه که باید، این شعار محقق نشد، اگر چه تلاش‌های خوبی خصوصاً در عرصه اقتصاد صورت گرفت اما در این عرصه همچنان ایراداتی وارد است. دولت قائل بر این است که تورم را کنترل کرده است اما باید از شرایط رکود خارج شود؛ اما کنترل تورم باید در سفره‌های مردم هم مشهود باشد که چنین چیزی خیلی دیده نمی‌شود.

اما یکی دیگر از وجوه نام‌گذاری سال، مدیریت جهادی در عرصه فرهنگ بود. ما در عرصه فرهنگی هم دیدیم که برخی مسئولان فرهنگی رفتارهایی داشتند که واکنش مراجع عظام را به دنبال داشت بنابراین ما نمی‌توانیم بگوییم در عرصه فرهنگ به صورت جهادی عمل کردیم و منویات مقام معظم رهبری را به صورت کامل جامه عمل پوشاندیم.

البته باید در نظر بگیریم که مدیریت جهادی مختص همین سال ۹۳ که به این عنوان نام‌گذاری شده، نیست. اساساً بعد از انقلاب جز روش جهادی نمی‌توانستیم رویکرد دیگری را دنبال کنیم. قطعاً باید رویکرد مدیریت جهادی در سال‌های دیگر هم ادامه پیدا کند و قوی‌تر به آن پرداخته شود.

در واقع مدیریت جهادی یکی از مؤلفه‌ها و ضرورت‌های مدیریت کشور در جمهوری اسلامی است که از همان روز پیروزی انقلاب ضرورت آن احساس شد و تا امروز هم ادامه دارد؛ بنابراین تحقق مدیریت جهادی و اتخاذ چنین رویکردی در سال‌های آینده نیز در مدیریت عرصه‌های مختلف کشور لازم است.

تعداد دیدگاه ها0