إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

1393/11/22

عبور از تنگناهای سخت بین‌المللی با تکیه بر مدیریت جهادی

نویسنده عباسعلی منصوری آرانی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس

با توجه به وضعیت منطقه، کمکی که مدیریت جهادی می‌تواند در ایفای نقش فعال در منطقه داشته باشد، این است که برای داشتن یک دیپلماسی قوی باید مؤلفه‌هایی در کشور وجود داشته باشد و این مؤلفه‌ها بتواند دست مذاکره‌کنندگان را در طول مذاکره باز بگذارد. این موضوعات کمک خواهند کرد تا مسئولان با قدرت در مذاکرات، ایده‌ها و تفکرات خود را عرضه کرده و از آن‌ها دفاع کنند. به این نحو این امکان به وجود خواهد آمد که آن‌ها تسلیم طرف مقابل نشوند. این امر که یک تیم مذاکره‌کننده بتواند ایده‌های خود را پشت میز مذاکره به منصه ظهور برساند، با تکیه بر اقتدار ملی ممکن می‌شود. اقتدار ملی را در عرصه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، دفاعی، علمی و... می‌توان به دست آورد؛ بنابراین اگر ما در این مؤلفه‌ها قدرتمند باشیم و بتوانیم از ظرفیت‌هایی که کشور دارا است به خوبی استفاده کنیم، تیم مذاکره‌کننده نیز می‌تواند مذاکرات را به خوبی پیش ببرد. در غیر این صورت تیمی که از اهرم‌ها و مؤلفه‌های قدرت برخوردار نیست، تیم ضعیفی است که پذیرای تحمیلات طرف مقابل خواهد بود.

ما برای اینکه بتوانیم از لحاظ دیپلماسی قدرتمند ظاهر شویم، باید از نیروی انسانی متبحر و متکی بر مدیریت جهادی و خوداتکا استفاده کنیم. توجه به این مؤلفه‌ها پر اهمیت است، زیرا باید ظرفیت‌های داخلی را به گونه‌ای به کار ببندیم تا بتواند هرگونه ظرفیت خارجی را که اکنون از آن بهره‌مند هستیم و از طریق تحریم از دسترس ما خارج شده بود با اتکا به آن توانایی‌ها در داخل کشور جایگزین کنیم. با چنین نیرویی قطعا میزان قدرت یک کشور کاسته نخواهد شد؛ بنابراین مدیریت جهادی است که در همهٔ عرصه‌ها توانمندی و قابلیت را به تیم مذاکره‌کننده می‌دهد تا در مذاکرات قدرتمندانه پیشرو باشند.

تمام این موضوعات مطرح‌شده را مقام معظم رهبری در مقاطع مختلف زمانی بر آن‌ها تأکید کرده‌اند. طبیعی است که ستون مستحکم رهبری یک تکیه‌گاه هم برای مردم و هم برای تیم مذاکره‌کننده است. مقام معظم رهبری همچون نخ تسبیحی هستند که همهٔ مجموعه‌های نظام را همسو و هم‌راستا می‌کنند و بردارهایی که پراکنده هستند را در یک جهت و مسیر جمع کرده و یکپارچگی ایجاد می‌کنند. همان‌طور که بارها شاهد بوده‌ایم، تاییدات و حمایت‌های رهبری قوت قلبی برای تیم مذاکره‌کننده بوده است و آن‌ها با تکیه به این قدرت و پشتوانه توانسته‌اند، مذاکرات خود را با قدرت جلو ببرند. مذاکره‌کنندگان با تکیه بر این قدرت بزرگ می‌توانند ایده‌ها و مطالب خود را به بهترین نحو بیان کنند. فرمایشات مقام معظم رهبری برآیند خواسته‌های مردم است و ارتباط مردم با رهبری، در راستای منافع ملی است. خواسته‌های مردم و رهبری تحت چارچوب‌هایی به عنوان «سند»، برای حمایت از منافع ملی مطرح می‌شود و ایشان پاسدار اصلی آن منافع هستند.

بنابراین معتقدم که مدیریت جهادی نیاز به تعریف دارد. به نظرم مدیریت جهادی مدیریتی است فکورانه، خلاقانه و شجاعانه که عزت، حکمت و مصلحت را منظور می‌کند و تمام آن تخصص، دانش و تعهد و خلاقیت‌ها را در مسیر پیشرفت و حرکت به کار می‌گیرد. چنین مدیریتی در دیپلماسی، تمام ظرفیت‌های کشور را برای یک مذاکرهٔ سخت و فشرده به عنوان تکیه‌گاه استفاده می‌کند تا بتواند از تنگناهای پیچیده و سخت مذاکرات به خوبی عبور کند.

 

تعداد دیدگاه ها0