إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

1393/11/6

استفاده از توانمندی مردم و مدیریت جهادی

نویسنده جعفر قادری

· عضو هیئت رئیسه فراکسیون مدیریت شهری مجلس شورای اسلامی

مدیریت جهادی، مقوله‌ای است که واکاوی آن، بحث‌های مفصلی را می‌طلبد اما در خصوص ضرورت مدیریت جهادی در مدیریت شهری باید گفت بخش قابل توجهی از اشتغال کشور را بخش شهری به خود اختصاص داده است و بخش مهمی از خدمات را مدیریت شهری ارائه می‌دهد. در این شرایط اگر مدیریت شهری بتواند مدیریت مؤثری را اعمال کند، طبعاٌ می‌تواند تا حدود زیادی رضایت شهروندان و مردم را به همراه داشته باشد.

این مدیریت در بهبود فضای کسب و کار می‌تواند مؤثر باشد، چرا که بخش عمدهٔ تولیدی کشور مربوط به حوزه مسکن و ساخت و ساز است. هر واحد تولیدی به نوعی با مدیریت شهری در ارتباط است از این رو اعمال یا وجود مدیریت جهادی و مدیریت مؤثر در عملکرد بخش‌های مختلف اثرگذار خواهد بود.

دست‌اندرکاران شوراها و شهرداری‌ها باید این موضوع را کاملاٌ درک کنند که در شرایط تحریم‌ها چقدر رضایت مردم می‌تواند برای حل موانع، گره‌گشا باشد و اینکه چقدر می‌تواند فرایندهای تولید را تسهیل کند. همچنین می‌تواند در ایجاد اشتغال مؤثر باشد. باید برای مسئولان شوراها و شهرداری‌ها جا بیفتد، در این روزها که ما درگیر جنگ نظامی نیستیم، جنگ دیگری در جریان است و آن، جنگ اقتصادی است. در این نوع جنگ، بخشی از وظیفه بر عهدهٔ مسئولان مدیریت شهری است. پس اگر این افراد خود را در یک شرایط جنگی احساس بکنند، مدیریتی که اعمال خواهند کرد مدیریت جهادی، و از روی دلسوزی و خلوص نیت خواهد بود.

حالا باید دید که در این شرایط اصلاً مدیریت جهادی در مدیریت شهری  اعمال می‌شود یا نه و این امر نیازمند یک بررسی است. بنابراین معتقدم بخش قابل توجهی از مسئولان شهرداری‌ها و شوراها افراد دلسوز و علاقه‌مند و پیگیری هستند. مکانیسم انتخاب اعضای شورا از طریق رأی مردم کمک می‌کند که اعضای شوراها احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند و البته در شهرداری‌ها نیز افراد خدوم و دلسوزی مشغول فعالیت هستند، اما باید تلاش‌ها بیشتر شود تا موجبات رضایت‌مندی شهروندان فراهم شود.

در مورد مؤلفه‌های جهادی‌ای هم که باید در مدیریت شهری مورد توجه قرار گیرد، باید به پرکاری، احساس مسئولیت، صرفه‌جویی، پاسخگویی به مردم، مشارکت دادن مردم در فعالیت‌ها اشاره کرد. همچنین، در فضایی که مدیریت جهادی حاکم باشد، شفافیت در کارها و عملکردها، استفاده از توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخلی، بهره‌گیری  از توان و ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی و بکار گیری برنامه‌های کشورهای موفق در حوزه‌های شهری به همراه بومی کردن آن‌ها، دیده می‌شود.

 این موارد از مؤلفه‌هایی است که می‌توان برای مدیریت جهادی در حوزهٔ شهری از آن‌ها نام برد و تا حد امکان آن‌ها را به کار بست.

 

تعداد دیدگاه ها0