إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

1393/10/28

کشور نیازمند مدیران جهادی در جبهه اقتصادی است

نویسنده غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی

در حال حاضر مجلس شورای اسلامی و کمیسیون تلفیق در حال بررسی لایحه بودجه سال ۹۴ هستند. لایحه‌ای که قرار است منابع و هزینه‌های یک سال کشور را مشخص کند تا در قالب آن، بتوان برنامه‌های کشور را با مدیریت صحیح مالی، به سرانجام رساند؛ اما امسال شرایط ویژه‌ای بر اوضاع اقتصادی حاکم شده است و آن هم کاهش شدید بهای نفت در بازارهای جهانی است که به تبع آن منابع درآمدی کشورمان نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. ما بیش از صد سال است که فروش نفت را تجربه می‌کنیم و اقتصاد ایران تا اندازه زیادی به نفت وابسته است و همین مسئله می‌تواند آسیب‌هایی را به همراه داشته باشد؛ به همین جهت ما برنامه‌ای داشتیم که در دو تا سه سال آینده وابستگی اقتصاد کشور را به درآمدهای نفتی به حداقل برسانیم که البته با شرایط فعلی باید تدبیر دیگری اندیشید.

در واقع زمانی که بهای نفت به بشکه‌ای ۴۰ دلار رسیده است، لازمه چرخاندن و اداره کشور تکیه بر مدیریت جهادی است. البته با وجود وابستگی دیرینه اقتصاد ایران به فروش نفت، این مسئله تا اندازه‌ای دشوار است و به همین جهت، در این مقطع به رزمندگان جبهه اقتصادی نیاز داریم. اینان همان مدیران جهادی هستند که سختی‌ها و دشواری‌ها را خودشان تحمل می‌کنند تا به مردم و جامعه هیچ فشاری وارد نشود. الگوی چنین مدیریتی را ما در زمان دفاع مقدس داشتیم، همان‌طور که در زمان جنگ، رزمندگان در همان خط اول جبهه‌ها با دشمنان می‌جنگیدند تا مردم در پشت جبهه‌ها زندگی عادی خودشان را داشته باشند در حال حاضر نیز رزمندگان جبهه اقتصادی نیز چنین وظیفه‌ای را بر عهده دارند تا بدون آنکه جامعه و مردم سختی‌هایی را متحمل شوند، از این گذرگاه کشور را عبور دهند.

مدیر جهادی کسی است که خودش زحمت می‌کشد و سختی‌ها را متحمل می‌شود، خودش را وقف نظام می‌کند تا خسارت‌های وارد شده از فشارهای اقتصادی جبران شود و از این طریق مبانی رشد اقتصادی را فراهم می‌کند تا جامعه در آسایش زندگی کند.

اما برای بودجه سال ۹۴ باید نکاتی را در نظر داشت. ما بر اساس برنامه‌ریزی‌ها قرار بود تا ۳ سال آینده کشور را از وابستگی به فروش نفت دور کنیم که در شرایط جدید این مسئله در زمان کوتاه‌تری باید محقق شود. در واقع باید تهدید فعلی را به فرصت بدل کنیم. دولت در لایحه بودجه سال ۹۴، بودجه را با نفت بشکه‌ای ۷۲ دلار تنظیم کرده بود که البته با توجه به زمان تدوین این لایحه، غیرمعقول نبود. کویت و عراق بودجه‌شان را با نفت ۶۰ دلاری و عربستان هم با نفت ۸۰ دلاری بسته بودند، بنابراین بشکه‌ای ۷۲ دلار در لایحه بودجه منطقی بود؛ اما تغییر و تحولات اخیر و سقوط شدید بهای نفت باعث شد که لایحه بودجه ۹۴ نیازمند بازنگری جدی برای کاهش وابستگی بودجه کشور به درآمدهای نفتی باشد که در این زمینه یکی از مؤلفه‌های مورد نیاز، مدیران جهادی در عرصه اقتصاد است که می‌توانند در شرایط فعلی، تهدیدها را به فرصت بدل کنند و در این مسیر بیشترین فشارها را خودشان تحمل کنند تا مردم و جامعه در شرایط عادی به زندگی خود ادامه دهند.

تعداد دیدگاه ها0