إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

1393/10/18

مدیریت جهادی در بودجه ۹۴ کمرنگ است

نویسنده حسینعلی حاجی دلیگانی

عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون برنامه‌وبودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی

امسال از سوی مقام معظم رهبری به نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نام‌گذاری شده است. یکی از شاخص‌های نام‌گذاری سال‌ها، نگاه به ضرورت‌ها و نیازهای کشور با توجه به اقتضائات و شرایط روز بوده که مسئولان کشور باید آن‌ها را در نظر بگیرند. در واقع مؤلفه‌های موجود در نام‌گذاری‌ها، می‌تواند در جایگاه چراغ راه، مسیرهای اصلی حرکت و سیاست‌های کشور را مشخص کند. از این جهت غفلت از این شاخص‌ها خطای بزرگی است که مسئولان را از هدف اصلی‌شان دور می‌کند.

اقتصاد بدون شک مهم‌ترین شاخصی است که در این سال‌ها از سوی مقام معظم رهبری به آن توجه می‌شود و از سوی دیگر با نگاه به شعار امسال، توجه به اقتصاد، عزم ملی و مدیریت جهادی را می‌طلبد. در حال حاضر مجلس شورای اسلامی در حال بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ است. بودجه به عنوان مهم‌ترین سند مالی سالانه هر کشور، نقش مهمی در اجرا و تحقق سیاست‌های نظام در حوزه‌های مختلف دارد. به این معنا که تخصیص و توزیع دقیق، کارشناسانه و عادلانه منابع مالی به بخش‌های گوناگون، مسئله مهمی است که باید در تنظیم بودجه مدنظر قرار گیرد.

متأسفانه در لایحه بودجه سال ۹۴ که از سوی دولت، تقدیم مجلس شورای اسلامی شده است، هیچ جلوه‌ای از مدیریت جهادی دیده نمی‌شود. منابع درآمدی و هزینه‌های مورد نظر در این لایحه، قرابتی با تحقق شعار امسال ندارد، در حالی که اگر لایحه بودجه در آن فضا و با آن رویکرد تدوین می‌شد، قطعاً بهتر و کارآمدتر بود. البته در بخش‌هایی این مسئله دیده شده است؛ اما ما همواره این مشکل را شاهد بودیم که نوع برداشت از فرمایشات مقام معظم رهبری مخصوصاً در بازه زمانی بودجه‌نویسی متفاوت بوده است که باید تدبیری برای آن اندیشیده شود تا تعادل حفظ شود و از نظر زمانی هم مشکلی وجود نداشته باشد.

در حال حاضر یکی از مباحثی که با رویکرد جهادی باید در بودجه‌نویسی مورد توجه قرار گیرد، اولویت‌بخشی به تخصیص منابع در بخش‌های مختلف کشور است. به اعتقاد من بخش کشاورزی باید در اولویت قرار داشته باشد چرا که این حوزه به عنوان یکی از حوزه‌های زیربنایی و پایه اقتصاد به طور مستقیم در وضعیت معیشتی و اقتصادی مردم تأثیر دارد.

یکی دیگر از اولویت‌های بودجه، باید توجه به حوزه صنعت باشد، در حال حاضر متأسفانه شاهد تعطیلی بسیاری از واحدهای صنعتی هستیم که با تدبیر و نگاه جهادی در بودجه می‌توان دوباره چرخ صنعت را به عنوان یکی از پایه‌های اقتصاد، به چرخش در آورد.

از سوی دیگر عدم وابستگی به نفت، از مباحثی است که در این سال‌ها مطرح می‌شود اما همواره شاهد این وابستگی در بودجه کشور هستیم. هر چند امسال بنا به دلایلی چون محدودیت در فروش نفت و همچنین کاهش شدید قیمت آن، به اجبار با کاهش وابستگی بودجه به فروش نفت مواجه شدیم اما نگاهی با برنامه در این موضوع وجود ندارد که تحقق آن عزمی جهادی می‌طلبد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال حاضر در تلاش هستند که با بررسی دقیق لایحه بودجه و ارائه پیشنهادات لازم، قانونی تصویب کنند که هر چه بیشتر نگاه مدیریت جهادی بر آن حاکم باشد؛ هر چند تحقق کامل آن با توجه به گستردگی پیشنهادات و زمان اندک، دشوار است.

تعداد دیدگاه ها0