إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

1393/10/14

جامعه سالم نیازمند مدیریت جهادی است

نویسنده سلیمان عباسی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی

نام‌گذاری سال ۹۳ به عنوان سال «اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی لزوم توجه به مدیریت جهادی در تمامی بخش‌های کشور را می‌طلبد؛ حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز از این موضوع مستثنا نیست و همه مردم و مسئولان برای داشتن جامعه‌ای سالم و پویا نیازمند مدیریت جهادگونه در حوزه بهداشت و درمان هستند.

در مدیریت جهادی تمامی دستگاه‌ها موظف به اجرای نقش جهادی هستند، به این معنا که در قدم اول باید با نیت و هدف رضای خدا و خدمت به مردم و نظام گام برداشته شود و اگر این نگاه در بین مسئولان اجرایی و مدیران وجود داشته حرکت جهادی آغاز می‌شود.

حرکت جهادی وحدت و همدلی مردم و مسئولان را می‌طلبد از این رو برای آنکه نظام سلامت کشور ارتقا یابد در تمامی سطوح مدیریتی و اجرایی، باید مدیریت جهادی که درون‌زا و عدالت محور است اعمال شود.

اعمال مدیریت جهادی تنها مربوط به بخش مدیران عالی دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها نیست بلکه باید این نوع نگاه جهادی در همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها و در بین تمامی مردم و مسئولان وجود داشته باشد چرا که اجرایی شدن مدیریت جهادی نیازمند همکاری تمامی مدیران و دست‌اندرکاران چه در سطوح عالی و چه در سطوح میانی و عملیاتی است.

البته مدیریت جهادی در حوزه بهداشت و درمان تنها مربوط به نیروی انسانی و مدیریت نمی‌شود بلکه آموزش و تربیت نیروی انسانی متعهد و کارآمد، تولید، واردات و صادرات تجهیزات پزشکی، داروهای مورد نیاز و انجام خدمات بهداشتی و درمانی در این بین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ به عنوان نمونه در موضوع داروسازی وجود نگاه جهادی در وزارت بهداشت منجر به تولید واکسن‌های مختلف و اخیراً واکسن پنج‌گانه شد که جای تقدیر و تشکر دارد.

در مسیر مدیریت جهادی باید با عنایت به فرمایشات و رهنمود رهبری انقلاب حرکت کرد؛ با توجه به اعمال تحریم‌های ظالمانه از سوی مجامع غربی علیه کشورمان در تمامی حوزه‌ها از حوزه بهداشت و درمان گرفته تا صنعت هواپیمایی و... اهمیت مدیریت جهادی روز به روز بیشتر احساس می‌شود.

البته کشور عزیز ما ایران در طول سالیان پس از انقلاب اسلامی همواره مورد تحریم و تهدید جوامع غربی بوده و هست، هیچ‌گاه از یاد نخواهیم برد که همین نگاه جهادی و ایمان به نیروهای داخلی در طول دوران دفاع مقدس باعث پیروزی ایران اسلامی در جنگ هشت‌ساله شد. نبردی نابرابر که در آن اتکا به قدرت الهی، توان داخلی و نیروهای جوان توانست انقلاب نوپای اسلامی را در برابر مستکبرین و ابرقدرت‌های جهانی پیروز کند.

 در آن برهه از جنگ تحمیلی با تلاش جهادی وزارت بهداشت و امدادگران، مجروحان جنگی و مردمان بی‌سرپناه که مورد بمباران هوایی قرار می‌گرفتند، در آن شرایط حساس بحرانی و در سنگرها، بیمارستان‌های صحرایی و شهری با عشق و علاقه مورد توجه و درمان پزشکان قرار می‌گرفتند.

اکنون نیز باید همچون روزهای جهادی دفاع مقدس بیمارستان‌ها و مراکز درمانی ما در پذیرش و درمان بیماران و بیش از این وزارت بهداشت در حوزه پیشگیری و پوشش بیمه‌های همگانی گام بردارند که تا کنون البته خدمات ارزنده‌ای در این حوزه انجام شده که نیازمند تقویت و شتاب بیشتری است.

فرهنگ جهادی فرهنگی ارزشمند است که هر چقدر این مرام در دستگاه‌ها به منصه ظهور برسد شرایط خوبی را برای کشور به ارمغان خواهد آورد و نتایج سودمندی در بر خواهد داشت.

وزارت بهداشت و درمان باید مدیریت جهادی را در دستور کار خود در تمامی زمینه‌های علمی، پژوهشی، درمان، پیشگیری، بیمه، تجهیزات بیمارستانی و آزمایشگاهی، ساخت داروها و واکسن‌ها لحاظ کند. اعمال مدیریت جهادی در حوزه بهداشت و درمان سرعت کار را بیشتر و خدمات را هدفمند و شفاف می‌کند، دسترسی مردم به خدمات عادلانه می‌شود و هزینه‌ها کاهش می‌یابد. در نهایت باید تاکید کرد که در مدیریت جهادی داشتن انگیزه جهادی و خدایی، صداقت، پشتکار و تلاش مضاعف و بی‌وقفه می‌تواند به جامعه‌ای سالم و فعال منجر شود که رشد کشور نیز در گروه چنین جامعه‌ای است.

 

تعداد دیدگاه ها0