إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس

1393/9/21

فرهنگِ فعالیت‌های اقتصادی باید تغییر کند

مهمان سیدعلی طاهری

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی

 

سبب:‌ فرهنگ از آن دست مقولاتی است که بسیاری از صاحب‌نظران اجتماعی، آن را زیربنای جامعه می‌دانند و دیگر امور را متأثر از ساز و کارهای فرهنگی جاری در هر جامعه‌ای بررسی می‌کنند. سال ۹۳ به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام‌گذاری شده است و در این میان هم‌نشینی فرهنگ و اقتصاد در این نام‌گذاری، ضرورت توجه همزمان به این دو موضوع را نشان می‌دهد. دست‌کم اولین سؤالی که ممکن است به ذهن بیاید این خواهد بود که فرهنگ و اقتصاد چه پیوندی با هم دارند و چگونه می‌توانند بر هم تأثیر بگذارند. سید علی طاهری نماینده مردم گرگان و سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی که با او داشتیم، راه اصلاح شرایط اقتصادی را تغییر فرهنگ فعالیت‌های اقتصادی می‌داند. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

 

 

همان‌طور که می‌دانیم امسال به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام‌گذاری شده است، فکر می‌کنید دو مقوله فرهنگ و اقتصاد چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟

همان‌طور که مقام معظم رهبری می‌فرماید، فرهنگ زیربنای همهٔ امور است که همه موارد اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و ... را در بر می‌گیرد.

 

زیربنا بودن فرهنگ به چه معناست؟‌ ساز و کار آن با دیگر بخش‌ها به چه صورت است؛ و اگر به طور مشخص بخواهیم در مورد یک موضوع خاص صحبت کنیم،‌ این ارتباط در حوزه اقتصاد چگونه است؟

در واقع اگر بخواهیم اقتصاد ما اصلاح شود، ناگزیر باید فرهنگ فعالیت‌های اقتصادی‌مان را تغییر دهیم. کاربرد کلمهٔ فرهنگ در این بحث ناگفته مشخص می‌کند که فرهنگ ما در موضوع اقتصادی باید تغییر کند.

 

سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که این تغییر چگونه محقق می‌شود؟

نظر من بر این است که اگر فرهنگ عمومی در بخش اقتصادی تغییر کند، این امکان را به وجود می‌آورد که اقتصاد موجود به اقتصاد مقاومتی تبدیل شود. اقتصاد مقاومتی راه‌حل نجات کشور به خصوص در شرایط فعلی است چرا که موضع‌گیرهای خصمانه‌ای از سوی جهان نسبت به ما وجود دارد. وجهه دیگر ارتباط میان فرهنگ و اقتصاد، نیازهای اقتصادی‌ای است که طبیعتاً امور فرهنگی با آن‌ها درگیرند.

 

فکر می‌کنید دلیل نام‌گذاری امسال به نام فرهنگ و اقتصاد به چه دلیل بود؟

دلیل نام‌گذاری امسال به فرهنگ و اقتصاد توسط مقام معظم رهبری، شاید به دغدغهٔ همیشگی ایشان نسبت به امر فرهنگ بازمی‌گردد. از آن جهت که سال‌های اخیر شعارها بیشتر اقتصادی بوده‌اند، مقام معظم رهبری احساس کردند که امسال باید توجه ویژه‌ای به بحث فرهنگ داشت. هرچند که همچنان شعار اقتصادی را حذف نکردند.

 

هم‌نشینی این دو مقوله یعنی فرهنگ و اقتصاد در رویکرد مسئولان کشور به چه صورت است، در واقع چه تلاش‌هایی برای نزدیک کردن دو مقولهٔ فرهنگ و اقتصاد باید انجام شود؟

خیلی از نگاه‌ها در کشور، اعم از مردم و مسئولان به این شکل است که تنها مسئولان فرهنگی باید به دنبال حل مسائل فرهنگی کشور باشند. مادامی که این نگاه غالب باشد، فرهنگ و اقتصاد به یکدیگر نزدیک نمی‌شوند. باید اصلاح نگاه عمومی به فرهنگ رخ دهد و همچنین همه در مباحث فرهنگی احساس تکلیف کنند. در این حالت است که فرهنگ ممکن است به همهٔ امور اقتصادی و سیاسی و دیگر امور نزدیک شود.

باید اصلاح نگاه عمومی به فرهنگ رخ دهد و همچنین همه در مباحث فرهنگی احساس تکلیف کنند. در این حالت است که فرهنگ ممکن است به همهٔ امور اقتصادی و سیاسی و دیگر امور نزدیک شود

 

شما سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس هستید که اصلی‌ترین متولی پیگیری امور فرهنگی در مجلس محسوب می‌شود، این کمیسیون در جهت تحقق شعار امسال چه اقداماتی انجام داده است؟

از آنجا که کمیسیون فرهنگی باید بحث فرهنگ‌سازی را پیگیری کند، برای گام برداشتن در راستای شعار سال جاری، به عنوان نهاد قانون‌گذار، جلسات متعددی را با شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان نهاد سیاست‌گذار داشته‌ایم؛ اما در خصوص مباحث فرهنگی، نمی‌توان در زمانی کوتاه، منتظر نتیجه بود و در این باره به زمان بیشتری نیاز است.

 

تعداد دیدگاه ها0