إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

الهه راستگو عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگو با سبب:

1394/6/3

تلاش‌ها برای تحقق سند چشم‌انداز باید ساختارمند شود

مهمان الهه راستگو

عضو شورای شهر تهران

 

سبب: سند چشم‌انداز ایران ۱۴۰۴ یکی از اسناد بالادستی کشور است که افقی روشن برای کشور ترسیم کرده است، افقی که اگر چه دستیابی به آن ناممکن است،‌ اما تحقق آن نیازمند برنامه‌ریزی، تلاش و همت همه مسئولان در همه عرصه‌ها خواهد بود. حالا در نیمه راه این افق هستیم و به نظر می‌رسد آن‌گونه که باید برای رسیدن به اهداف آن، موفق نبوده‌ایم، این را الهه راستگو می‌گوید. این عضو شورای شهر تهران در گفت‌وگویی که با او داشتیم معتقد است در حال حاضر نسبت به برنامه‌ریزی‌ها تا حدودی عقب هستیم قطعاً کار ساده‌ای را در پیش نداریم و در این سال‌های باقی‌مانده تلاش‌های زیادی را برای دستیابی به اهداف مشخص‌شده در سند باید انجام دهیم. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

 

  • ده سال تا موعد تحقق سند چشم‌انداز ایران ۱۴۰۴ باقی‌مانده است، در واقع ما نیمی از چشم‌انداز بیست‌ساله را پشت سر گذاشته‌ایم، فکر می‌کنید از نظر دستیابی به اهداف این سند، چقدر از راه را پیموده‌ایم؟

۱۰ سال از سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور که به وسیلهٔ مقام معظم رهبری به روسای قوا ابلاغ شد می‌گذرد، این سند با دو برنامه چهارم و پنجم توسعه به عملیاتی شدن نزدیک‌تر شده است. در حال حاضر در آستانهٔ بررسی و تصویب برنامه پنج‌ساله ششم که سومین برنامه توسعه ذیل سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ است، هستیم. باید بگویم در همهٔ این سال‌ها تلاش‌های بسیاری در راستای محقق سازی این سند انجام شده است اما متأسفانه با سپری شدن نیمی از فاصله زمانی هنوز نیمی از مسیر دستیابی به این سند طی نشده است. این بدان معناست که قطعاً باید در ۱۰ سال باقی‌مانده همهٔ دستگاه‌ها با قوای بیشتری تلاش کنند تا ایران اسلامی به چشم‌انداز ۱۴۰۴ دست یابد.

 

  • برنامه‌های پنج‌ساله توسعه چه نقشی در پیشبرد سند چشم‌انداز دارند؟

راه تحقق هر سند بلندمدتی برنامه‌مند کردن آن در یک تقسیم‌بندی زمانی مشخص است. این مهم برای سند چشم‌انداز بیست‌ساله ۱۴۰۴ هم اتفاق افتاد، همان‌طور که قبلاً گفته شد این سند با برنامه‌های پنج‌ساله چهارم و پنجم و در حال حاضر در آستانه برنامه ششم چارچوب برنامه‌ای به خود گرفته و می‌گیرد و یک گام به تحقق آن نزدیک‌تر می‌شود؛ اما نکته اساسی این است که این برنامه‌ها خود دارای ویژگی‌های عملیاتی شدن و دست‌یابی اصولی به اهداف باشند در غیر این صورت دستیابی به سند چشم‌انداز ۲۰ ساله ابتر باقی خواهد ماند.

 

  • فکر می‌کنید با توجه به نحوه اجرای این سند در سال‌های گذشته و با توجه به شرایط منطقه، چه میزان امکان تحقق این سند در سال‌های آینده وجود دارد تا ایران کشوری توسعه‌یافته با جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در منطقه باشد؟

به نسبت اینکه نیمی از زمان چشم‌انداز گذشته است تا حدودی عقب هستیم قطعاً کار ساده‌ای را در پیش نداریم و در این سال‌های باقی‌مانده تلاش‌های زیادی را برای دستیابی به اهداف مشخص‌شده در سند باید انجام دهیم؛ اما این تلاش‌ها هر چه توسط مسئولین ساختارمند تر شود و شاخصه‌های سنجش پیشرفت برنامه‌ها کاملاً مشخص باشد و به نوعی اجرا و رصد برنامه دوشادوش هم پیش رود ان‌شاءالله در دستیابی به هدف موفق خواهیم بود. حرکت بر اساس نقشه راه و خارج نشدن از برنامه باعث می‌شود یک تقسیم‌کار و در عین حال هم‌افزایی قابل توجهی میان دستگاه‌های مختلف به وجود آید و به همین نسبت می‌توان گفت وظیفهٔ همهٔ ایرانی‌ها در تحقق سند چشم‌انداز مشخص خواهد بود.

 

  • نقش مردم را در رسیدن به اهداف مشخص‌شده در سند چشم‌انداز کجا می‌دانید؟ در واقع آنچه تا کنون گفته شد، بیشتر معطوف به مسئولان بود، فکر می‌کنید می‌توان از ظرفیت‌های مردمی نیز جهت تحقق این سند، بهره گرفت؟

بدون بهره‌مندی از ظرفیت عظیم مردمی و مشارکت آن‌ها در سطوح مختلف و ایجاد تعامل مناسب بین مردم و مسئولین نمی‌توان راه همواری را در دست‌یابی به سند چشم‌انداز بیست‌ساله متصور شد. باید سازوکار مناسب مشارکت مردم اعم از متخصص و غیرمتخصص در برنامه‌های محلی و ملی از برنامه‌ریزی تا مدیریت و اجرا دیده شود تا در کلیهٔ زمینه‌ها اعم از اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، فناوری و ... شاهد دست‌یابی به مفاد برنامه‌ها باشیم.

 

  • در پایان اجازه بدهید تا به یک موضوع خاص بپردازیم، ببینید معمولاً همه نگاه‌ها در تحقق این سند، به حوزه اقتصادی و رسیدن به جایگاه مطلوب در این میدان است، فکر می‌کنید در عرصه فرهنگی، چشم‌انداز ایران ۱۴۰۴ به چه صورت است؟ چه اهدافی را تعیین کرده و برای آن، چه راهکاری می‌توان در نظر گرفت؟

ببینید ریشه بسیاری از مسائل کشور ما در کندروی‌ها و کندروی‌های فرهنگی و اجتماعی است اگر در حوزهٔ فرهنگی کوشش مستمر مبنی بر نهادینه‌سازی عادات و رفتارهای مناسب مبتنی بر فرهنگ اسلامی و ایرانی که منجر به یک پیشرفت علمی، اقتصادی و اجتماعی و ... می‌شود، صورت پذیرد حتماً به اهداف والا دست خواهیم یافت. اگر همان‌طور که مردم مشارکت چشم‌گیری در امور سیاسی از جمله انتخابات و راهپیمایی‌ها دارند در سایر امور نیز همکاری‌های مستمر و مؤثر داشته باشند به نتایج خیره‌کننده‌ای دست خواهیم یافت. در واقع همان‌طور که در خود سند چشم‌انداز کشور مشخص است، بار موضوعیان بر مسائل اجتماعی و فرهنگی است. هر چه در عرصه اجتماعی و فرهنگی هدف‌گذاری دقیق‌تری انجام دهیم و سرمایه‌گذاری قابل توجهی داشته باشیم در سایر بخش‌ها نتایج مطلوب آن را خواهیم دید.

 

تعداد دیدگاه ها0