إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

صادق خرازی در گفت‌وگو با «سبب»:

1393/12/27

تلاش ایران در مبارزه با تروریسم مصداق مدیریت جهادی بود

مهمان صادق خرازی

سفیر و معاون سابق نمایندهٔ دائم ایران در سازمان ملل متحد

سبب: سنجش تحقق مدیریت جهادی در سال ۹۳، بدون شک کار ساده‌ای نیست، موضوعی که بسیاری از صاحب‌نظران هم بر آن تأکید دارند این است که نمی‌توان در کوتاه‌مدت انتظار تحقق کامل این رویکرد را در عرصه‌های مدیریتی کشور داشت. سید محمدصادق خرازی که زمانی سفیر و معاون نمایندهٔ دائم ایران در سازمان ملل متحد بود، در گفت‌وگویی با «سبب» می‌گوید سیاست خارجی جمهوری اسلامی و مواضع ایران نسبت به عراق و افغانستان و اقدامات کشورمان در مبارزه با تروریسم مصداق مدیریت جهادی بوده است.

خرازی که البته نگاه ویژه‌ای به دوران دفاع مقدس دارد و آن را قطعه‌ای از تاریخ ایران می‌داند که قابل مقایسه با هیچ دوره‌ای نیست. با اعتقاد او، اگر تربیت و آموزش نیروی انسانی برای مدیریت کشور، برگرفته از الگوی دوران دفاع مقدس باشد، می‌توان به تحقق مدیریت جهادی امیدوار بود.

صادق خرازی «سفیر و معاون سابق نمایندهٔ دائم ایران در سازمان ملل متحد»، «سفیر سابق ایران در فرانسه» بوده است. او در حال حاضر رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان است. مشروح گفت‌وگو با او را در ادامه می‌خوانید:

 

در سالی که به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام‌گذاری شد، فکر می‌کنید چه میزان مدیریت جهادی در عرصه‌های مدیریتی کشور تحقق یافت؟

پرسش به این سؤال بسیار دشوار است که بخواهیم بسنجیم مدیریت جهادی چقدر در دل تحولات اجرایی و مدیریتی کشور محقق شد. البته باید توجه داشت که مدیریت جهادی خودش را در کوتاه‌مدت نشان نمی‌دهد.

 

به هر حال می‌توان در کوتاه مدت هم برخی آثار مدیریت جهادی را مشاهده کرد، فکر می‌کنید در سال ۹۳، در چه بخش‌هایی در تحقق این رویکرد توفیق پیدا کردند؟

فکر می‌کنم در بعضی حوزه‌ها، این رویکرد محقق شد. مثلاً در سیاست خارجی جمهوری اسلامی و مواضع ایران نسبت به عراق و افغانستان و اقدامات کشورمان در مبارزه با تروریسم به نظر من، مصداق مدیریت جهادی بوده است.

 

در حوزه اقتصاد چطور؟

نمی‌توانم در عرصه اقتصاد نمره‌ای متناسب با مدیریت جهادی بدهم چون کارنامه تلاش‌های اقتصادی دولت را نمی‌توان سنجش کرد و نیاز به گذر زمان دارد تا نتایج آن را ببینیم.

 

وقتی صحبت از مدیریت جهادی به میان می‌آید، نگاه‌ها به سمت دوران دفاع مقدس می‌رود، سؤال اینجاست که چرا در این مقطع دوباره بحث مدیریت جهادی مطرح شد؟

حماسه دفاع مقدس ملت ایران، آزمون بزرگی بود. اگر اخلاص و مدیریت جهادی در آن مقطع وجود نداشت، بخشی از خاک ایران از کشور جدا شده بود. تلاش‌های عمده آن دوره در زمینه رویکردهای تکنیکی، تاکتیکی، استراتژیک و حتی در بعد اقتصادی، به گونه‌ای بود که می‌توان صحبت از حکمران خوب به میان آورد و آن دوره مدیریت جهادی توانست قوام و استقلال کشور را تثبیت کند به همین جهت، حماسه دفاع مقدس ملت ایران، قطعه‌ای از تاریخ این کشور است. مدیریت جهادی دارای جنبه‌های گوناگون و قابل توجهی است. به همین دلیل دفاع مقدس سمبل و مظهر چنین تحول عظیمی است که قابل مقایسه با هیچ دوره‌ای نخواهد بود.

 

به هر حال عده‌ای معتقدند که آن دوره اقتضائات خودش را داشته است، در حال حاضر چطور، آیا مؤلفه‌های مدیریتی آن مقطع در این دوره هم قابلیت اجرایی دارد؟

حتماً این‌گونه است. نوع تربیت، آموزش و چینش نیروی انسانی در آن دوره می‌تواند الگویی برای همین دوره باشد. نیروی انسانی که شامل ثروت‌های چند هزار میلیاردی است، نمی‌تواند مدیریت جهادی را دنبال کند. کسی که از ثروت‌های هزار میلیاردی صحبت می‌کند و بعد مدعی مدیریت جهادی است، نمی‌توان او را مدیر جهادی دانست.

 

یعنی مدیریت جهادی نسبتی با ثروت ندارد؟

 این صحبت، به معنی این نیست که من با ثروت مخالفت داشته باشم، بلکه ثروت بخشی از نعمت الهی است. آموزه‌های دینی ما نیز تأکید می‌کنند که ثروت مایه رستگاری ملت‌هاست اما آنچه باعث گمراهی می‌شود، استفاده بد از ثروت و ایجاد فقر در کنار ثروت است. ثروت اگر تبدیل به تولید و ایجاد اشتغال شود، جامعه به سمت رستگاری می‌رود.

 

و امروز چقدر نگاه مدیران نسبت به دوران دفاع مقدس در راستای رستگاری جامعه، تغییر کرده است؟

وقتی صحبت از دفاع مقدس می‌شود، دغدغه‌های مدیران دفاع مقدس با دغدغه‌های مدیران امروز، کاملاً متفاوت است. دفاع مقدس سمبل یک جریان تاریخی است که گذشته را به حال و حال را به آینده تاریخ ایران متصل می‌کند. دفاع مقدس قطعه مهمی از تاریخ این کشور است. کسانی می‌توانند ادعای مدیریت جهادی کنند که آن دوره را درک کرده باشند.

تعداد دیدگاه ها0