إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

مهدی چمران در گفت‌وگو با «سبب»:

1393/12/26

تحقق مدیریت جهادی کار ساده‌ای نیست

مهمان مهدی چمران

رئیس شورای شهر تهران

سبب: تحقق مدیریت جهادی در سالی که به این عنوان نام‌گذاری شده است، از جمله مباحثی است که در سایت سبب به واکاوی آن می‌پردازیم. این در حالی است که اکثر صاحب‌نظران و مسئولان کشور معتقد هستند نمی‌توان تحقق مدیریت جهادی را تنها به یک سال محدود کرد، چرا که با توجه به شرایط کشور، در سال‌های آینده نیز اتخاذ رویکرد جهادی برای توسعه و پیشرفت کشور از جمله ضرورت‌های عرصه مدیریت است.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران، معتقد است مدیریت جهادی لازمه و پیش‌درآمد اقتصاد مقاومتی است که ما بتوانیم در برابر فشارهایی که از بیرون و داخل به ما وارد می‌کنند، به خوداتکایی و درون‌زایی برسیم و خودمان را رشد بدهیم. با این حال چمران تأکید می‌کند که تحقق مدیریت جهادی کار ساده‌ای نیست و به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد.

 

آقای چمران، سال ۹۳ به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام‌گذاری شده بود، فکر می‌کنید در سالی که پشت سر گذاشتیم، چه اندازه رویکرد مدیریت جهادی در عرصه‌های مختلف مدیریتی کشور از سوی مسئولان دیده شد؟

من در ارتباط با مدیریت جهادی تغییر زیادی در عرصه‌ها مختلف مدیریت کشور ندیدم و نسبت به گذشته تغییری در سطح کشور ایجاد نشد.

 

برای مثال فرهنگ یکی از مؤلفه‌های شعار امسال بود، در این حوزه آیا رویکرد جهادی وجود داشت؟

در مورد فرهنگ ما تغییر چندانی ندیدیم و مشکلات فراوانی همچنان در این زمینه داریم.

 

و در مورد اقتصاد چطور؟

در مورد اقتصاد هم به آن صورت مدیریت جهادی دیده نشد. البته در حوزه اقتصاد، شرایط کشور نسبت به سال گذشته تا حدی بهبود پیدا کرده است اما آن مدیریت جهادی که بتواند تحول ایجاد کند، در حوزه‌های مختلف محقق نشد.

 

فکر می‌کنید چرا در این مقطع از شرایط کشور دوباره مسئله‌ای به نام مدیریت جهادی مطرح شده است؟

مدیریت امروز ما، مدیریتی سنتی است که هم کندی دارد و هم کارایی لازم در آن دیده نمی‌شود و برای رسیدن به یک مسئله وقت زیادی از مدیران، دستگاه‌ها و مردم گرفته می‌شود در حالی که با مدیریت جهادی باید با کمترین انرژی و در کمترین زمان، به بیشترین نتیجه و دستاورد برسیم. خاصیت مدیریت جهادی همین است؛ اما مدیریت سنتی تا زمانی که بخواهد به مدیریت جهادی برسد، راهی دشواری در پیش دارد و مقاومت‌های طبیعی و سنتی در برابر آن دیده می‌شود. در واقع باید گفت که تحقق مدیریت جهادی کار ساده‌ای نیست.

 

به هر حال سال ۹۳ تمام شد و شعار مدیریت جهادی هم برای این سال در نظر گرفته شده بود، فکر می‌کنید با پایان یافتن سال، ضرورت اِعمال مدیریت جهادی هم از بین می‌رود، یا در سال‌های آتی هم به چنین رویکردی در عرصه مدیریتی کشور نیاز داریم؟

قطعاً ضرورت مدیریت جهادی از بین نمی‌رود فکر می‌کنم اگر بخواهیم در یک سال مدیریت جهادی را آغاز کنیم، باید در سال‌های بعد آن را به نتیجه برسانیم. شعارها و مسائلی را که مقام معظم رهبری مطرح می‌کنند برای یک سال نیست، درست است که به عنوان شعار یک سال مطرح می‌شود اما برای همه سال‌های کشور باید چراغ راه باشد نه تنها مدیریت جهادی بلکه انسجام ملی، اتحاد ملی و دیگر مقولاتی که از سوی رهبر انقلاب مطرح شده است، باید همواره در دستور کار مسئولان باشد.

 

ضرورت توجه به مدیریت جهادی در سال‌های آینده چیست؟

مدیریت جهادی لازمه و پیش‌درآمد اقتصاد مقاومتی است که ما بتوانیم در برابر فشارهایی که از بیرون و داخل به ما وارد می‌کنند، به خوداتکایی و درون‌زایی برسیم و خودمان را رشد بدهیم؛ در واقع برای رشد اقتصاد قطعاً باید به مدیریت جهادی متکی باشیم، چرا که مدیریت عادی و سنتی جواب نمی‌دهد.

مدیریت جهادی لازمه و پیش‌درآمد اقتصاد مقاومتی است که ما بتوانیم در برابر فشارهایی که از بیرون و داخل به ما وارد می‌کنند، به خوداتکایی و درون‌زایی برسیم و خودمان را رشد بدهیم؛ در واقع برای رشد اقتصاد قطعاً باید به مدیریت جهادی متکی باشیم، چرا که مدیریت عادی و سنتی جواب نمی‌دهد

 

 

شما تأکید دارید که مدیریت عادی و سنتی جواب نمی‌دهد، این در حالی است که بیشترین شاخص‌هایی که در حوزه مدیریت جهادی مطرح می‌شود، مؤلفه‌هایی مثل ایثار و فداکاری و تلاش مضاعف است و عده‌ای این مدیریت را در تقابل با مدیریت علمی می‌دانند، به نظر شما چه پیوندی میان مدیریت علمی و مدیریت جهادی وجود دارد؟

به نظر من مدیریت جهادی، دقیقاً مدیریت علمی است. مدیریت جهادی چیزی فراتر از آن نیست که ما بتوانیم در امکانات موجود در کمترین زمان و در بهترین وجه، بیشترین بهره را ببریم و به بهترین نتایج دست پیدا کنیم. برای دستیابی به چنین مسئله‌ای باید برنامه‌ریزی شود و بر اساس روش‌های علمی پیش برویم. درست است که ایثار و گذشت و فداکاری و تلاش زیاد متمم مدیریت جهادی است و می‌توان آن‌ها را به عنوان عصاره مدیریت جهادی در نظر گرفت، شکی در این مسئله نیست؛ ولی داشتن برنامه منسجم، درست و صحیح و علمی از نیازمندی‌های اولیه مدیریت جهادی است،‌ در واقع مدیریت جهادی هیچ نسبتی با مدیریت غیرعلمی ندارد بلکه باید علمی‌ترین روش‌ها را به کار بگیریم تا به مدیریت جهادی برسیم؛ اما وقتی صحبت از علم می‌شود، به معنی این نیست فقط به چند کتاب و نظریه اکتفا کنیم، بلکه استفاده از کمترین امکانات در کمترین زمان و دستیابی به بیشترین و بهترین نتایج باید در دستور قرار گیرد که همه این‌ها از مؤلفه‌های مدیریت جهادی است.

 

به هر حال مبنای مدیریت جهادی را در دفاع مقدس می‌توان جستجو کرد، آیا در آن دوره هم چنین نگاه علمی و تخصصی بر عرصه دفاع از کشور حاکم بود؟

قطعاً همین‌طور است. دوران دفاع مقدس این نبود که برخی فکر می‌کنند که بدون هیچ‌گونه برنامه‌ای دل را به دریا می‌زدیم و حمله می‌کردیم، در حالی که این‌گونه نبود. ما برای احداث یک پل در آن زمان در مناطق جنگی مثل پل بهمن‌شیر، مطالعات عمیق علمی توسط اساتید برجسته دانشگاه انجام می‌دادیم. در آن مقطع از دوستان عزیزمان در دانشگاه استفاده می‌کردیم و برنامه‌ریزی‌های دقیقی انجام می‌شد. شاید چند ماه کار فکری صورت می‌گرفت تا در عرض چند روز یک پل را تأسیس کنیم یعنی حتی برنامه‌ریزی‌هایی برای وسایل و ماشین‌آلات و مصالح انجام می‌شد ولی در نهایت همه این امور بدون ترس و همراه با ایثار و شهادت محقق می‌شد. وقتی این مسائل در کنار هم قرار می‌گرفت، نتایج آن چشمگیرتر بود.

تعداد دیدگاه ها0