إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

معاون تقنینی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری در گفت‌وگو با «سبب»

1393/12/26

مدیریت جهادی در دیپلماسی و اقتصاد محقق شد

مهمان محمدرضا خباز

معاون تقنینی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری

سبب:‌ اگر چه سال ۱۳۹۳ به پایان رسید، اما از سوی بسیاری از مسئولان و صاحب‌نظران شعار امسال و مقوله مدیریت جهادی، مختص به یک سال نیست و باید در سال‌های آینده نیز سرلوحه کار مسئولان قرار بگیرد. این مسئله را محمدرضا خباز، معاون تقنینی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری هم تأکید می‌کند و معتقد است، مباحثی که از سوی رهبر انقلاب مطرح می‌شود شعارهای همیشگی و ماندگار است، نه شعارهای مقطعی و زودگذر.

محمدرضا خباز که چهار دوره نمایندگی مجلس را در کارنامه خودش دارد، می‌گوید در سال ۹۳، مدیریت جهادی در مجلس محقق نشد و تحرک جهادی را در عملکرد نمایندگان شاهد نبودیم.

خباز در حال حاضر معاون تقنینی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری و عضو هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین و مقررات جاری کشور است. مشروح گفت‌وگوی تفصیلی با محمدرضا خباز را در ادامه می‌خوانید.

 

سال ۱۳۹۳ به نام فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی نام‌گذاری شده بود، مؤلفه‌های نام‌گذاری سال چه اندازه در ابعاد مختلف متبلور شد؟

چند سالی است که به صورت پیاپی رهبر معظم انقلاب در نام‌گذاری‌های سال، به مسئله اقتصادی توجه ویژه‌ای دارند یعنی نام‌های سال‌های اخیر یا به طور مستقیم یا غیرمستقیم به اقتصاد مربوط می‌شود. خوشبختانه در سال ۹۳ علاوه بر آنکه اقتصاد و فرهنگ در عنوان سال دیده می‌شود، نام مدیریت جهادی هم در آن وجود دارد.

 

مدیریت جهادی آیا فقط در همین سال ۹۳ ضرورت پیدا داشت؟

مدیریت جهادی که ایشان مطرح کردند، به نظر من منحصر به زمان و مکان خاصی نیست که بخواهیم تصور کنیم با پایان یافتن سال، شعار سال هم تمام شده است و نیازی به اجرای آن نداشته باشیم در حالی که مسئله عکس این وضعیت است، یعنی مباحثی که از سوی رهبر انقلاب مطرح می‌شود، هم تأمین‌کننده دنیای جامعه است و هم تأمین‌کننده آخرت جامعه. مهم‌تر از همه اینکه، این مباحث شعارهای همیشگی و ماندگار است، نه شعارهای مقطعی و زودگذر. البته بدیهی است در سالی که به آن عنوان، نام‌گذاری می‌شود، توجه به مؤلفه‌های شعار سال، باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد ولی معنایش این نیست که وقتی سال تمام شد، ما از آن اندیشه، تفکر و رویکرد دست بکشیم.

 

و از نظر شما مدیریت جهادی که مطرح شد، به چه معناست؟‌ چه مؤلفه‌هایی دارد؟

مدیریت جهادی همان‌طور که از نامش پیداست، یعنی مدیریتی که نگاهش مادی نباشد بلکه با رویکرد معنوی به امور بنگرد. هدف مدیریت جهادی، صرف همه توان و وقت برای انجام امور و وظایف است.

 

آیا چنین نگاهی در سال ۹۳ حاکم بود؟

سال ۹۳ در برخی ابعاد به نظر من، آن هم در رئوس بالای کشور مدیریت جهادی محقق شد.

 

مثلاً در چه حوزه‌هایی؟

یکی از حوزه‌هایی که من معتقدم مدیریت جهادی در آن محقق شد، در حوزه دیپلماسی کشور است. در واقع باید گفت که مسئولان دیپلماسی کشورمان در سالی که گذشت، شبانه‌روزی، دلسوزانه و بدون ادعا و بی‌توجه به شماتت‌های داخلی و خارجی کار خودشان را انجام دادند و ان‌شاءالله نتایج آن هم برای کشور به دست خواهد آمد.

 

در عرصه اقتصادی چطور؟ به هر حال یکی از مؤلفه‌های نام‌گذاری سال ۹۳، علاوه بر مدیریت جهادی، مقوله اقتصاد بود.

در این حوزه دولت همه تلاش خودش را انجام داد تا تورم افسارگسیخته ۴۵ درصدی را مهار کند و خوشبختانه توانست آن را به رقم ۱۶ درصد برساند. در ابعاد دیگر مثل ساخت صنایع دفاعی و تسلیحات دفاعی، موفقیت‌های چشمگیری داشتیم. تحقیقات و موفقیت‌های کشور در حوزه فناوری‌های نانو نیز قابل توجه است. به نظر من عده‌ای در کشور در سال ۹۳ کارهای جهادی انجام دادند ولی این مسئله تعمیم پیدا نکرد و درصد آن پایین است. شعار رهبری برای یک گروه خاص و جامعه کوچک نبود بلکه شعار برای همه ملت شریف ایران مطرح شد.

 

یعنی در برخی حوزه‌های مدیریت جهادی مورد غفلت قرار گرفت؟

شعار مدیریت جهادی در برخی حوزه‌ها محقق شده است اما آن‌گونه که انتظار می‌رفت، آن‌گونه که دلسوزان این کشور و نظام، باید تلاش می‌کردند، به آن صورت مدیریت جهادی پیاده نشد. به ویژه در سطوح اداری حتی در رده‌های پایین این مسئله زیاد دیده نشد. البته به اعتقاد من، در سطوح بالا، شعار مدیریت جهادی تا اندازه‌ای محقق شد ولی در بدنه مدیریتی کشور که مردم بتوانند آن را در ادارات لمس کنند کمتر محقق شده که ان‌شاءالله این مسئله نیز بهبود یابد.

 

وقتی صحبت از مدیریت جهادی می‌شود و در ارزیابی عملکرد مسئولان در تحقق این شعار، بیشتر نگاه‌ها فقط معطوف به دستگاه اجرایی می‌شود، شما تجربه سال‌ها حضور در مجلس را دارید، فکر می‌کنید سال ۱۳۹۳ در مجلس چقدر مدیریت جهادی محقق شد؟

به نظر من عملکرد مجلس در راستای مدیریت جهادی چندان چشمگیر نبود. آن‌گونه نبود که احساس رضایت قلبی داشته باشیم. نه اینکه نسبت به سال قبل، تحرکی وجود نداشت اما تحرک چشمگیری دیده نشد.

 

مجلس دو بعد نظارتی و قانون‌گذاری دارد، در کدام بعد این تحرکی که شما از آن یاد می‌کنید، کمرنگ‌تر بود؟

ببینید کمیسیون‌های مجلس مهم‌ترین بخش مجلس برای حضور نمایندگان است، صحن علنی بیشتر عصاره و ماحصل بحث‌های کمیسیون‌ها را به رأی می‌گذارد؛ بنابراین اصل کار در کمیسیون‌ها است. آن تحرکی که باید در کمیسیون‌های تخصصی مجلس وجود داشته باشد، کمتر دیده شد.

 

شما در حال حاضر عضو هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین و مقررات جاری کشور هستید، عملکرد این هیئت را چه اندازه در راستای تحقق مدیریت جهادی می‌دانید؟

هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین و مقررات که در مجلس فعالیت دارد،‌ متشکل از ۲۳ نفر است که هر روز صندلی‌های جلسات این هیئت پر می‌شود و کسی غیبت ندارد. اگر کمیسیون‌های مجلس هم مانند هیئت تطبیق عمل می‌کردند، شاید عملکرد بهتری داشتند.

 

در واقع فکر می‌کنید مدیریت جهادی در هیئت تطبیق مصوبات دولت با قوانین و مقررات جاری کشور،‌ حاکم بود؟

زمانی که ما وارد هیئت تطبیق شدیم، با ۴ تا ۵ سال عقب‌افتادگی تطبیق قوانین مواجه شدیم، آن‌قدر کار جهادی انجام دادیم تا کار را به روز کردیم به این صورت که حالا برای رسیدگی به مصوبات، از دولت جلوتر هستیم. ما آن‌قدر جلسات پیوسته برگزار کردیم به طوری که هم عقب‌افتادگی‌ها جبران شد و هم مصوبات روز را بررسی کردیم و حالا منتظر هستیم تا مصوبه‌ای از دولت بیاید و ما آن را با قوانین موجود تطبیق بدهیم. من این کار را جهادی می‌دانم. روش این است که هم کارهای عقب‌افتاده هیئت را انجام دادیم و هم مسائل روز به خوبی دنبال شد. اگر کمیسیون‌های مجلس هم این‌گونه عمل کنند، می‌توانیم بگوییم که فرمایش رهبری انجام شده است.

 

وقتی صحبت از مدیریت جهادی مطرح می‌شود، نگاه‌ها به سمت دوران دفاع مقدس می‌رود، در این مقطع فکر می‌کنید رویکرد جهادی چه ضرورتی دارد؟

ببینید جهاد ضرورتاً به معنای رزمیدن در صحنه‌های نبرد نیست. جهاد به معنی تلاش است. قرآن می‌فرماید وَالَّذِینَ جَاهَدُوا فِینَا لَنَهْدِینَّهُمْ سُبُلَنَا؛ یعنی شما در راه ما تلاش کنید ما هم شما را حمایت و هدایت می‌کنیم. کار جهادی یعنی کار با عشق و علاقه، نه از روی اکراه و اجبار. کاری که انسان با همه وجودش وارد صحنه شود. در کار جهادی، هدف ادای تکلیف است. در مدیریت جهادی باید هدف این باشد که کار آبرومند و جاافتاده‌ای برای رضای خدا و خدمت به کشور انجام شود.

 

و جایگاه مردم در برابر مدیریت جهادی چگونه است؟

مدیر جهادی باید رضایت خدا را در رضایت مردم بداند. ارباب رجوع را محترم بشناسد. کرامت مردم را حفظ کند. مردم را از خودش نرنجاند. مردم وقتی که وارد دستگاه دولتی و ادارات می‌شوند باید احساس کنند وارد خانه خودشان شده‌اند. در حال حاضر این‌گونه نیست و باید به این سمت حرکت کنیم.

 

بنابراین ضرورت طرح مدیریت جهادی به این دلیل بود؟

رهبری هر چه می‌فرماید، حتماً ضرورت‌هایی را احساس کرده‌اند اما همان‌طور که گفتم این مسئله مختص زمان و مکان خاصی نیست. هر کشوری که سربلندی بخواهد باید به سمت تلاش و جهاد برود. امام علی می‌فرماید هر کسی که به بلندمرتبگی باشد باید تا صبح بیدار باشد و تلاش کند. هر جامعه‌ای که بیشتر تلاش کند، بیشتر به موفقیت می‌رسد. در حال حاضر اروپایی‌ها به این دلیل از نظر صنایع از ما جلوتر هستند که کار و تلاش جدی کرده‌اند، البته به آن کشورها ایرادات بسیاری به خاطر استعمارگری و غاصب بودن وارد است اما کار هم کرده‌اند و در آزمایشگاه‌ها زحمت کشیده‌اند و به پیشرفت‌هایی رسیده‌اند.

 

با توجه به اینکه در برخی حوزه‌ها برای تحقق مدیریت جهادی بیشتر تلاش شد و در برخی بخش‌ها کمتر، اگر بخواهید در مجموع نمره‌ای به عملکرد مسئولان کشور برای تحقق مدیریت جهادی در سال ۹۳ بدهید، از ۲۰ چه نمره‌ای را برای آن‌ها در نظر می‌گیرید؟

به نظر من نمره قبولی لب مرز را می‌گیریم.

 

در پایان فکر می‌کنید جایگاه مدیریت جهادی در سال‌های آینده کجاست؟

امیدوارم برای سال‌های آینده نیز، مدیریت جهادی سرلوحه کار همه مدیران در سطوح بالا تا پایین قرار بگیرد.

 

تعداد دیدگاه ها0