إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

محمدرضا میرتاج‌الدینی در گفت‌وگو با سبب:

1393/12/25

سال ۹۴ حوزه اقتصاد نیازمند مدیریت جهادی است

مهمان محمدرضا میرتاج‌الدینی

معاون پارلمانی دولت دهم

معاون پارلمانی دولت سابق، با اشاره به تحقق مدیریت جهادی در عرصه دفاعی کشور، گفت:‌ سال آینده نیز مدیریت جهادی باید در دستور دستگاه‌های مختلف کشور قرار بگیرد، اما می‌توان گفت که در سال ۹۴ حوزه اقتصاد بیشترین نیاز را به تحقق مدیریت جهادی دارد.

 

محمدرضا میرتاج‌الدینی در گفت‌وگو با «سبب» درباره میزان تحقق مدیریت جهادی در سال ۹۳، گفت: اگر چه اقداماتی از سوی مسئولان کشور در حوزه‌های مختلف انجام شد اما فاصله میان آنچه که از سوی مسئولان صورت گرفت با آنچه انتظار می‌رفت بسیار زیاد است.

وی افزود: در حد طرح موضوع، در ماه‌های نخست سال بحث مدیریت جهادی به صورت جدی مطرح می‌شد اما بعد به فراموشی سپرده شد. در مقام عمل هم هنوز به مدیریت جهادی در عرصه‌های اقتصادی و فرهنگی نرسیدیم.

معاون پارلمانی دولت دهم، با اشاره به نام‌گذاری سال ۱۳۹۳ به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی، خاطر نشان کرد: شعار سال ۹۳ فقط مربوط به امسال نبود بلکه این موضوع و به ویژه مقوله مدیریت جهادی یک رویکرد است، رویکردی راهبردی که از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد و باید آن را در سال‌های بعد هم ادامه بدهیم و این رویکرد را حفظ کنیم.

میرتاج‌الدینی در ادامه با تشریح ویژگی‌ها و مؤلفه‌های مدیریت جهادی، اظهار داشت: یکی از شاخص‌های اصلی مدیریت جهادی،‌ عمل‌گرایی با روحیه بسیجی است، به این صورت که باید دید یک بسیجی در عرصه‌های فرهنگی و اقتصادی به چه صورت عمل می‌کند و آن را الگو قرار دهیم.

این نماینده سابق مجلس شورای اسلامی همچنین یادآور شد:‌ مدل دفاع مقدس می‌تواند الگوی مناسبی برای تحقق مدیریت جهادی منظور شود، همچنین الگوی جهاد سازندگی نیز می‌تواند راهگشا و چراغ راه مسئولان در جهادی عمل کردن باشد.

وی با اشاره به جایگاه علم و تخصص در مدیریت جهادی، متذکر شد: ما هر جا که مدیریت جهادی را حاکم کردیم، پیشرفت علمی هم حاصل شد، به طوری که نمونه آن را می‌توان در دستاوردهای موشکی و دفاعی کشورمان ببینیم.

میرتاج‌الدینی ادامه داد: مثلاً شهید احمدی‌روشن و شهید تهرانی مقدم نمونه‌هایی از تلفیق مدیریت جهادی با تخصص و علم بودند که هم روحیه جهادی را داشتند و هم از مراتب علمی بسیار بالایی برخوردار بودند.

معاون پارلمانی دولت دهم، در ارزیابی تحقق مدیریت جهادی در عرصه‌های مختلف کشور، بیان کرد: در سال ۹۳ شاید عرصه دفاعی کشور، بیشترین میزان تحقق مدیریت جهادی را به خود اختصاص داد چرا که دستاوردهای این حوزه نه تنها در داخل بلکه در عرصه بین‌المللی هم نمود پیدا کرد به طوری که سردار قاسم سلیمانی اقدامات جهادی قابل توجهی را انجام داد و موفقیت‌های چشم‌گیری را داشت.

وی با تأکید بر ضرورت تداوم نگاه جهادی در عرصه‌های مختلف کشور، تأکید کرد: سال آینده نیز مدیریت جهادی را باید در دستور دستگاه‌های مختلف کشور قرار دهیم، اما می‌توان گفت که در سال ۹۴ حوزه اقتصاد بیشترین نیاز را به تحقق مدیریت جهادی دارد.

تعداد دیدگاه ها0