إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

محمدرضا راه‌چمنی در گفت‌وگو با سبب:

1393/12/25

تحول در اقتصاد و فرهنگ با مدیریت جهادی امکان‌پذیر بود

مهمان محمدرضا راه‌چمنی

دبیر کل حزب «همکاری و وحدت ملی» و عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

دبیر کل حزب «همکاری و وحدت ملی» با بیان اینکه اگر رویکرد مدیریت جهادی به طور کامل محقق می‌شد، امکان ایجاد تحول در عرصه اقتصاد و فرهنگ کشور وجود داشت، گفت: سال‌های بعد هم باید مدیریت جهادی در کشور حاکم باشد چرا که این رویکرد می‌تواند در مسیر پیشرفت کشور تحول ایجاد کند.

 

محمدرضا راه‌چمنی در گفت‌وگو با «سبب» در ارزیابی پایبندی مسئولان کشور به شعار سال ۹۳، اظهار داشت: به نظر من می‌توان عملکرد مسئولان در تحقق مدیریت جهادی را در حد متوسط ارزیابی کرد. در واقع انتظاراتی که مقام معظم رهبری داشتند که اقتصاد با رویکرد مقاومتی و فرهنگ توسط مدیریت جهادی سامان یابد، چندان محقق نشد.

وی افزود: در زمینه اتخاذ رویکرد جهادی در عرصه‌های مختلف مدیریتی کشور، انتظارات مقام معظم رهبری به شکل عالی برآورده نشد.

دبیر کل حزب همکاری و وحدت ملی خاطرنشان کرد: البته دولت و مسئولان محترم تلاش کردند اما انتظارات به طور کامل محقق نشد. در واقع مسئولان کشور در راستای شعار امسال حرکت کردند اما می‌شد بهتر از این، در حوزه مدیریت جهادی برنامه‌ریزی‌هایی انجام شود تا به تحقق کامل شعار سال برسیم.

این استاد دانشگاه تأکید کرد: به طور قطع اگر رویکرد مدیریت جهادی به طور کامل محقق می‌شد، امکان ایجاد تحول در عرصه اقتصاد و فرهنگ کشور وجود داشت.

راه‌چمنی با تأکید بر بازنگری دقیق در حوزه‌های مختلف درباره میزان پایبندی به شعار سال در دستگاه‌های کشور، اظهار داشت: شاید نتوان به طور دقیق گفت که در کدام بخش‌ها و کدام دستگاه‌ها کمتر مدیریت جهادی حاکم بود چرا که بررسی آن، مطالعه دقیق نیاز دارد؛ اما به طور کلی آنچه مورد انتظار بود، محقق نشد. البته این نظر شخصی من است و ممکن است که از نظر عده‌ای مدیریت جهادی به طور کامل محقق شده باشد.

دبیر کل حزب همکاری و وحدت ملی با اشاره به ضرورت توجه به مدیریت جهادی در کشور، تصریح کرد: طبیعتاً پیروزی کشور در دفاع مقدس ناشی از رویکرد جهادی در آن دوران بود، روحیه ایثار و ازخودگذشتگی و تلاش مضاعف و جهادی باعث شد که رزمندگان و نیروهای جهادی و اقشار مختلف مردم به پیروزه‌های ارزشمندی دست پیدا کنند؛ این مسئله تجربه خوبی برای کشور است که در تمام عرصه‌ها از همان الگو بهره بگیریم تا به پیروزی‌های مضاعف دست پیدا کنیم.

وی همچنین ادامه داد: با همین تفکر جهادی شاهد محرومیت‌زدایی از نقاط محروم کشور بودیم به طوری که مردم روستاها و نقاط دورافتاده در نتیجه رویکرد جهادی مسئولان، توانستند از خدمات عمرانی و آبادانی بهره‌مند شوند.

راه‌چمنی با بیان اینکه تداوم رویکرد جهادی در حال حاضر برای رفع نیازهای کشور و مردم ضروری است، گفت: باید فرهنگ ایثار و جهاد در جامعه تقویت شود تا مردم و مسئولان در بحث‌های عمومی از منافع جناحی و گروهی عبور کنند و به فکر حل مشکلات کشور و منافع ملی باشند.

این استاد دانشگاه با تأکید بر اینکه مسئولان باید تلاش کنند و وقت بگذارند که با نگاه جهادی مسائل و مشکلات حل شود، متذکر شد: بوروکراسی اگر چه می‌تواند به ساختارهای اداری نظم ببخشد اما در برخی امور، برداشت‌های متفاوت بوروکراتیک باعث عقب افتادن کارها می‌شود در صورتی که اگر رویکرد مدیریت جهادی حاکم شود،‌ خدمت‌رسانی اولویت پیدا می‌کند و در آن صورت بسیاری از موانع دست‌وپا گیر از بین خواهد رفت.

وی افزود: در واقع با رویکرد مدیریت جهادی می‌توان با تلاش و ایثار، برای حل مشکلات مردم از منافع محدود بیشترین استفاده را برد تا کشور به رشد و توسعه برسد و زندگی محرومان جامعه بهبود پیدا کند

دبیر کل حزب همکاری و وحدت ملی با اشاره به پایان یافتن سال ۹۳، تأکید کرد: طبیعی است که رویکرد جهادی چیزی نیست که به یک سال اختصاص داشته باشد بلکه باید این نگاه در همه بخش‌ها مورد توجه قرار گیرد حتی اگر سال ۹۳ که به این عنوان نام‌گذاری شده، پایان یابد اما رویکرد جهادی و ضرورت مدیریت جهادی تمام نشده است.

راه‌چمنی در پایان با بیان اینکه قطعاً مدیریت جهادی تداوم خواهد یافت حتی اگر نام سال، مدیریت جهادی نباشد، گفت: سال ۹۴، ۹۵ و سال‌های بعد هم باید مدیریت جهادی در کشور حاکم باشد چرا که این رویکرد می‌تواند در پیشرفت کشور تحول ایجاد کند.

تعداد دیدگاه ها0