إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفت‌وگو با «سبب»

1393/12/17

مدیریت جهادی در سال ۹۳ محقق نشد

مهمان محمدکاظم انبارلویی

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی

سبب: سال ۱۳۹۳ هم به پایان رسید و حالا وقت آن است که عملکرد دستگاه‌های کشور در تحقق مطالبات و راهبردهای کلان را ارزیابی کنیم. اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی بر پیشانی این سال نقش بسته بود و محمدکاظم انبارلویی عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی معتقد است که در تحقق شعار سال چندان موفق نبودیم.

انبارلویی البته نگاه مدیریت جهادی را مختص سال ۹۳ نمی‌داند و با توجه به شرایط بین‌المللی و تحریم‌های ظالمانه غرب علیه ایران، معتقد است که مدیریت جهادی برای سال‌های آینده نیز،‌ از جمله ضرورت‌های کشور خواهد بود. در ادامه مشروح این گفت‌وگو را می‌خوانید.

 

سال ۹۳ به نام اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی نام‌گذاری شده بود، حالا روزهای پایانی سال را سپری می‌کنیم، فکر می‌کنید امسال چقدر در تحقق شعار سال موفق بودیم و مدیریت جهادی چه اندازه در عرصه‌های مدیریتی کشور حاکم شد؟

ما در ارزیابی عملکرد دولت در عرصه اقتصاد باید اعداد و ارقام عملکرد دولت در اجرایی کردن شعار سال را مورد بررسی قرار دهیم و در واقع اقتصاد کشور به معنای عمل به بودجه مصوب مجلس را ارزیابی کنیم. گزارش تفریغ بودجه که در مجلس بودجه قرائت شد، نشانه‌های خوبی از پایبندی دولت به بودجه دیده نمی‌شود.

 

در کدام بخش این عدم پایبندی بیشتر مورد نظر شما است؟

در سال ۹۳ دولت با عدم اجرای تبصره ۲۱ در باب قانون هدفمندی یارانه‌ها عملاً به بیش از ده میلیون ثروتمند یارانه پرداخت کرد و به قانون عمل نشد. ما نشانه‌هایی از عمل جهادی در اقتصاد را نمی‌بینیم. رکود بر کشور حاکم است و تولید رونق نگرفته است. این‌ها نقدهایی است که به عملکرد دولت در حوزه اقتصادی در سال ۹۳ وارد می‌شود. اگر همین رویکرد در سال ۹۴ ادامه پیدا کند، نشانه‌هایی از اقتصاد مقاومتی در آن دیده نمی‌شود.

 

در حوزه فرهنگ چطور؟

در زمینه فرهنگ، مراجع عظام تقلید و نخبگان همواره به رویکرد فرهنگی دولت نقد داشته‌اند و در دولت یازدهم نوعی تسامح و تساهل در برخورد با سکولارها در حوزه فرهنگ دیده می‌شود و این مسئله همواره مورد نقد رهبری و نخبگان بوده است. در زمینه موسیقی، تئاتر، سینما و کتاب این نقدها وارد است. امیدواریم دولت در سال ۹۴ موفق شود این کاستی‌ها را جبران کند.

 

از آن‌جایی که مدیریت جهادی به همه مسئولان کشور اشاره دارد، فکر می‌کنید دیگر دستگاه‌های کشور چقدر در تحقق مدیریت جهادی موفق بودند؟

در حوزه دستگاه قضایی و در برخورد با مفاسد اقتصادی به نظرم نشانه‌هایی از نوعی برخورد جهادی دیده می‌شود. در مجلس شورای اسلامی هم به هر حال با همنوایی با دولت و همراهی با آن، قدم‌هایی برای برون‌رفت از رکود و تورم دیده می‌شود اما همین ایراد به دو قوه دیگر وارد است که آن تصویری که ملت در حوزه مدیریت جهادی انتظار دارد و اعتنای به مسئله فرهنگ و اقتصاد در دو قوه دیگر هم به آن معنایی که انتظار رهبری برآورده شود، وجود ندارد.

مدیریت جهادی حتماً برای سال آینده و سال‌های بعد نیاز کشور خواهد بود. همچنین اعتنای به مقوله اقتصاد و فرهنگ هم از جمله نیازها و ضروریات کشور در سال‌های بعد خواهد بود و باید به این مسئله متمرکز شویم و پاسخگوی انتظارات مردم و رهبری باشیم

 

فکر می‌کنید مدیریت جهادی مختص سال ۹۳ است که به این عنوان نام‌گذاری شد، یا در سال‌های آینده هم نیازمند مدیریت جهادی در عرصه مدیریت کشور خواهیم بود؟

ما در عرصه اقتصاد در جنگ تمام‌عیار با دنیا هستیم. تحریم‌ها یعنی اِعمال یک جنگ ظالمانه اقتصادی علیه ملت است و ما امیدوار نیستیم که آن‌ها در گفت‌وگوهای هسته‌ای تحریم‌ها را حذف کنند. آن‌ها صراحتاً گفته‌اند که حتی اگر توافقی هم در کار باشد، ساختار تحریم‌ها حفظ خواهد شد؛ بنابراین مدیریت جهادی حتماً برای سال آینده و سال‌های بعد نیاز کشور خواهد بود. همچنین اعتنای به مقوله اقتصاد و فرهنگ هم از جمله نیازها و ضروریات کشور در سال‌های بعد خواهد بود و باید به این مسئله متمرکز شویم و پاسخگوی انتظارات مردم و رهبری باشیم.

تعداد دیدگاه ها0