إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

شهردار منطقه ۴ تهران در گفت‌وگو با سبب

1393/11/5

مدیر جهادی خودش را وقف خدمت می‌کند

مهمان علیرضا جاوید

شهردار منطقه ۴ تهران

سبب: مدیریت شهری در کلان‌شهری مثل تهران، کار دشواری است. جمعیت بالای ساکنین ثابت تهران و ساکنان روزانه این شهر، هر روز تسهیلات جدیدی را برای حمل‌ونقل، امکانات فرهنگی، اجتماعی و رفاهی می‌طلبد و در این میان، هر آنچه برای مردم در شهر نیاز است، نگاه‌ها را به سمت شهرداری می‌برد تا انتظاراتشان را از آنجا مطالبه کنند. حجم بالای پروژه‌های شهری در تهران، مدیریت شهری را ناگزیر از اتخاذ رویکردی متفاوت نسبت به برخی از دیگر نهادهای کشور می‌کند، رویکردی که مدیریت شهری را با الگویی به نام مدیریت جهادی پیوند می‌زند. در همین راستا با علیرضا جاوید شهردار منطقه ۴ تهران به گفت‌وگو نشستیم تا مدیریت شهری را از نگاه او ببینیم و درباره ارتباط فعالیت‌های شهرداری با مدیریت جهادی به بحث بپردازیم.

علیرضا جاوید کارشناس ارشد مدیریت اجرایی MBA و مدیریت شهری و دانش‌آموخته رشته مهندسی عمران از دانشگاه علم و صنعت ایران است. او در ده سال گذشته در شهرداری تهران، سمت‌های مختلفی مانند شهردار مناطق یک، ۴ و ۱۷، مشاور جوان شهردار تهران، قائم‌مقام معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران را در کارنامه خود دارد. شهردار منطقه ۴ تهران معتقد است مدیریت جهادی، یعنی انسان خودش را وقف خدمت کند. جاوید می‌گوید آن‌قدر حجم نیازهای مانده از گذشته زیاد است که به طور قطع امروز نیازمند مدیریتی جهادی هستیم. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

 

* مدیریت شهری به چه معناست؟

طبیعتاً در تعریف عمومی مدیریت، از بسامان رساندن امور به منظور رسیدن به اهداف مشترک سازمانی یاد می‌شود و در مجموعه مدیریت شهری سازمانی که مورد بررسی قرار می‌گیرد شهر است. شهر از دو کالبد ظاهری و باطنی بهره‌مند است و طبیعتاً تنوع موضوعاتی که در مدیریت شهری مورد بررسی قرار می‌گیرد به دلیل این زنده بودن و پویا بودن و فعال بودن شهر و عناصر آن حائز اهمیت است بنابراین مجموعه برنامه‌ها، تدابیر و اقداماتی را که به منظور سازماندهی و بهبود وضع موجود شهر صورت می‌گیرد به عنوان مدیریت شهر یا مدیریت شهری یاد می‌کنند.

 

* وقتی که شهر به مثابه سازمان در نظر گرفته می‌شود یعنی چه؟ چه اینکه در دیگر سطوح مدیریتی سازمان‌ها مشخص هستند در اینجا چگونه به شهر به مثابه سازمان نگاه می‌شود؟

وقتی ما به شهر به عنوان یک سازمان نگاه می‌کنیم و مدیریت آن را در نظر می‌گیریم مفهوم مدیریت این سازمان یا شهر فراتر از صرف شهرداری یا شورای شهر می‌شود. تمامی نهادهای خدمات‌رسان تمامی ارگان‌هایی که در بهبود یا پیشرفت مجموعه شهر می‌توانند مؤثر باشند به عنوان اجزا و واحدهای اجرایی این سازمان مورد نظر قرار می‌گیرد. مردم شهر و ساکنین در شهر به عنوان ذی‌نفعان ثابت این سازمان تلقی می‌شوند. مردم یا شهروندانی که ساکن آن شهر نیستند اما در طول روز به دلایلی در آن شهر تردد دارند به عنوان ذی‌نفعان متغیر آن سازمان در نظر گرفته می‌شوند؛ بنابراین در این متدولوژی و شبیه‌سازی وقتی شهر را به مثابه یک سازمان در نظر می‌گیریم از مدیریت یکپارچه شهر باید صحبت کنیم. مدیریتی که در قالب آن مجموعه اجزای واحدهای اجرایی مورد نیاز برای بهبود امور شهر اعم از واحدهای شهرداری و شورای شهر یا سایر واحدهای اجرایی ارگان‌ها و سازمان‌های خدماتی دیگر نیروهایی هستند می‌بایست در کنار همدیگر و با همدیگر خدمت کنند و در جهت ارتقای کیفی و کمی محیط شهر تلاش کنند برای اینکه نتیجه آن خدمت را ذی‌نفعان ثابت یعنی ساکنان شهر و ذی‌نفعان متغیر یعنی عابران شهر از آن بهره‌مند می‌شوند.

 

* مردم شهر چه جایگاهی در شهر دارند آیا تنها ذی‌نفع هستند یا خود نیز در مدیریت شهری باید مشارکت داشته باشند؟

طبیعتاً تعامل دوگانه است اما قاعدتاً در وجهه اصلی وظیفه مدیریت شهری خدمات‌رسانی به ذی‌نفعان است و بالطبع برای خدمات‌رسانی مطلوب‌تر نیازمند یک بستر و مشارکت و مجاهدت شهروندان در اعطای نظرات و مشورت‌ها و همین‌طور مشارکت در بهبود امور هستیم که سازوکارهایی نیاز دارد برای اینکه...

 

* این سازوکارها، همان سازمان‌های مردم‌نهادند یا خیر؟

یکی از این سازوکارها استفاده از توان سازمان‌های مردم‌نهاد است ولی سازوکاری که در شهرداری و شورای شهر تهران در سال‌های اخیر تعریف شده است استفاده از نهاد شورایاری‌ها و طرح مدیریت محله است که در غالب فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی در دل محلات ۳۷۴ گانه شهر تهران و در دل طرح‌های اجتماعی و فرهنگی سراهای محله به منصه ظهور می‌رسد همین‌طور ایجاد مشارکت در نخبگان محله‌ها در جهت اخذ نظرات آن‌ها و بهبود امور شهر مدنظر قرار می‌گیرد.

 

* این مدیریت محله‌ها ایده خیلی خوبی بود آیا بازخوردی دارد؟

بالطبع شروع یک حرکت بود و با ضعف‌های قابل توجهی مواجه است ولی به تدریج انتظار می‌رود به نقاط قوت افزوده شده و از نقاط ضعف کاسته شود. بالاخره واگذاری امور به خود مردم محله است و اولین تجربه است. به عنوان مثال وحدت رویه یکی از الزاماتی است که می‌بایست در عملکرد مدیریت محله و طرح سراهای محله مدنظر قرار بگیرد. وحدت رویه در محله‌های مختلف وجود ندارد و همین‌طور امکانات فیزیکی که در اختیار سراهای محله قرار می‌گیرد بعضاً در محله‌های مختلف متناسب با همدیگر نیست ولی در مجموع اجرای این طرح توانسته است زمینه بروز خلاقیت، نوآوری و مشارکت شهروندان و جوانان محله‌ها و بهبود نسبی امور اجتماعی محله‌ها کمک کنید.

 

* منظورتان از این وحدت رویه‌ها چیست؟

در بین سرای محله‌های مختلف نیازمند یک وحدت رویه هستیم؛ یعنی الگوهای کارکردی آن‌ها باید ثابت باشد یعنی الگوهای کارکردی در هر سرای محله در اینکه چه تم برنامه‌های اجتماعی را در محله پیاده‌سازی کنند می‌بایست ثابت باشد آن چیزی که متغیر می‌تواند باشد متناسب‌سازی این الگوهای ثابت با نیازهای جغرافیایی و تفاوت‌های محله‌های مختلف است اما چهارچوب آن الگوها چون در یک شهر واحد اجرا می‌شوند می‌بایست یک انسجام و به هم پیوستگی بیشتری داشته باشد.

حجم نیازهای باقی‌مانده از گذشته در کشور ما زیاد است و ضرورت دارد مدیری که مسئولیت می‌پذیرد آنچه در بضاعتش است عرضه کند تا بتواند در دوره زمانی خدمتی خودش حجم بیشتری از مشکلات را با حفظ کیفیت و سرعت و صحت برطرف کند

 

* در چارچوب تعاریفی که از سازمان و مدیریت شهری داشتیم، فکر می‌کنید یک مدیر موفق شهری چه مدیری است؟

ما مدیر شهری را که تعریف می‌کنیم گفتیم که هماهنگ‌کننده بین مجموعه شهرداری، شورای شهر و سایر سازمان‌های خدماتی و اجرایی مورد نظر است؛ بنابراین وجهه‌ای که مدیر شهر در آن باید پتانسیل بالایی داشته باشد وجهه هماهنگی است تعامل، هماهنگی، پیگیری بالا از مختصات یک مدیر موفق شهری در مقیاس تعریف عمومی است که از مدیریت شهری داریم ارائه می‌کنیم

 

* تفاوت مدیریت شهری در کلان‌شهرهایی مانند تهران با شهرهای کوچک در چیست؟

بالطبع کلان‌شهرها پیچیدگی‌های مضاعفی دارند و ایجاد هماهنگی بین واحدهای مختلف مؤثر در شهر از پیچیدگی و چالش بیشتری برخوردار است بنابراین آن مختصات قابلیت هماهنگی و پیگیری و تعامل می‌بایست در مدیر شهر در کلان‌شهرها مضاعف بر سایر شهرها باشد.

 

* مدیریت جهادی از نظر شما یعنی چه؟

خود را وقف خدمت کردن در دوره خدمت

 

* مدیر جهادی هم کسی است که خودش را وقف می‌کند؟

در واقع تمرکز تمامی پتانسیل‌ها و توانمندی‌های مدیر جهادی بر روی حوزه مسئولیت‌هایی است که در آن قرار گرفته  و می‌بایست برونداد نتایج فعالیت‌های خود را و حاصل آن را خدمت به شهروندان و ذی‌نفعان (یعنی همان مردم) ببیند.

 

* یعنی در مدیریت غیر جهادی نباید این باشد؟

با مدیریت می‌توان به گونه‌ای برخورد کرد که اداری باشد. به عبارتی در یک ساعت مشخصی آغاز شده و در یک ساعت مشخصی پایان یابد صرفاً کارهای روتین اداری که بر عهده مدیر است انجام شود در چارچوب صرفاً اداری ولی یک مدیر جهادی در همه ابعاد خودش را وقف خدمت می‌کند در آن مسئولیتی که بر عهده دارد. در واقع آنچه که حتی بیش از وظیفه عادی اداری‌اش لازم است. برای مثال زمانی که من در شهرداری منطقه ۱ به عنوان شهردار منطقه حضور داشتم هر چهارشنبه ساعت ۵ صبح شهردار تهران و هیأت همراه برای بازدید از روند احداث تونل نیایش و پل طبقاتی صدر می‌آمدند اگر ما اداری بخواهیم نگاه کنیم این بازدید می‌تواند از ساعت ۸ صبح آغاز شود تا ۵ بعدازظهر اما یک مدیر جهادی برای اینکه بتواند روز خود را با برکت بیشتری آغاز کند در سحرگاه هر چهارشنبه برنامه بازدید می‌گذارد و این‌گونه است که امکان بهره‌برداری از این پل و تونل در ۲ سال فراهم می‌شود و رکورد کیفیت و سرعت و صحت پروژه‌های شهری شکسته می‌شود و یک پروژه الگو و نمونه به یادگار می‌ماند.

 

* آیا طرح موضوع مدیریت جهادی در شرایط فعلی کشور ضرورت دارد؟

حجم نیازهای باقی‌مانده از گذشته در کشور ما زیاد است و ضرورت دارد مدیری که مسئولیت می‌پذیرد آنچه در بضاعتش است عرضه کند تا بتواند در دوره زمانی خدمتی خودش حجم بیشتری از مشکلات را با حفظ کیفیت و سرعت و صحت برطرف کند و پیشرفت و رشد آن مجموعه تحت مدیریتش در شهر مضاعف شود نسبت به یک مدیر عادی.

 

* آیا یک مدیر جهادی به تنهایی کافی است یا باید زیر مجموعه‌های او هم جهادی باشد؟

بالطبع یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های مدیریت جهادی خود مدیری است که در رأس مجموعه قرار می‌گیرد که بتواند روحیه خدمت و کار و تلاش را در سازمان پیاده‌سازی کند ولی طبیعتاً این به تنهایی با این که لازم است ولی کافی نیست یک مدیر توانمند برای اینکه به آن اهداف متعالی‌ای که در ذهنش برای سازمان ترسیم کرده است دست پیدا کند باید از یک تیم همکاران منسجم با هم و نزدیک به خصوصیات او هم بهره‌مند شود که ضریب تحقق آن برنامه‌ها بیشتر شود.

یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های مدیریت جهادی خود مدیری است که در رأس مجموعه قرار می‌گیرد که بتواند روحیه خدمت و کار و تلاش را در سازمان پیاده‌سازی کند

 

* سؤال من این است که بدنه سازمان از پیش وجود داشته است و حالا مدیر جهادی می‌آید چطور می‌تواند بدنه را با خود همراه کند؟

طبیعتاً اگر بدنه در هر سازمانی ببینند که در هرم مدیریتی آن سازمان انسجام وجود دارد و خدمت وجود دارد به تدریج نیروهای تلاشگر و توانمند سازمان در بدنه به وجد می‌آیند و سعی می‌کنند که این الگو را پیاده‌سازی کنند، شناسایی می‌شوند و این نیروها در هم‌افزایی آن اهداف نقش بسزایی را ایفا می‌کنند بر عکس اگر در بدنه سازمان ببینند که مدیر، دلسوزی لازم را ندارد وقت‌گذاری لازم را ندارد عرق مناسبی ندارد اهداف سازمان را با جدیت دنبال نمی‌کند به تدریج این احساس عدم تعلق و احساس عدم لزوم پیگیری مطلوب امور به بدنه سازمان هم تسری پیدا می‌کند و به‌طور معکوس هم وقتی بدنه سازمان توانمند می‌شود و از مدیر الگوی مناسبی می‌گیرد و منسجم می‌شود هم‌افزایی پتانسیل بدنه سازمان به مدیر هم انگیزه بیشتری می‌دهد برای خدمت و این تعامل سازمان را مطلوب‌تر به پیش می‌برد.

 

* در بین عامه مردم این تلقی خیلی وجود دارد که مدیریت جهادی را با سال‌های دوران دفاع مقدس پیوند می‌زنند، حال سؤال این است که چقدر در مدیریت جهادی سازوکارهای علمی مدنظر قرار می‌گیرد و در واقع تخصص و نگاه علمی نسبتش با سازوکارهای ارزشی چقدر است؟

در هر صورت دوران دفاع مقدس یک تجربه‌ای در کشور بود که زمینه بروز و ظهور استعدادها و پتانسیل‌های ناشناخته را فراهم می‌کرد. جوانانی که شاید درس آکادمیک دفاع و امور نظامی را نیاموخته بودند در عرصه عمل توانستند که افتخارآفرینی‌ها و شگفتی‌هایی را خلق کنند و وقف دفاع از کشور کردن خود و از هر آنچه که در وجودشان به امانت گذاشته شده است در طبق اخلاص نهادن برای انجام آن تکلیف و وظیفه‌ای که انجام می‌دهند یک الگو و یک درس بزرگ است که برای همیشه این شرایط در کشور ما پیوند می‌خورد.

 

* این موضوع چگونه با مدیریت شهری پیوند می‌خورد؟

طبیعتاً این الگو را ما در مدیریت شهری وقتی که بخواهیم به کار بگیریم آن نگاه ایثارگرانه و نگاه وقف کردن خود با همه داشته‌ها در جهت نیل به آن هدف مقدسی که در دوره دفاع مقدس ترسیم شده بود در سازمان خودمان وقتی به‌روزرسانی کنیم می‌توانیم انگیزه مضاعفی بگیریم و از محیط معنوی دوران دفاع مقدس یک محیط مناسبی را در سازمان خودمان ایجاد کنیم که مجموعه اجزای سازمان از رأس تا بدنه کارمندی سازمان به تدریج احساس کنند که همان‌طور که روز خود را سپری می‌کنند می‌توانند با اصلاح نگاه خودشان و نیت خودشان اندوخته معنوی هم برای خودشان همزمان با خدمت‌رسانی به شهروندان ایجاد کنند و یک پتانسیل و هم‌افزایی مطلوبی به سازمان می‌دهد که می‌تواند بخشی از اهداف مدیریت جهادی را محقق کند.

 

* و جایگاه تخصص و مدیریت علمی کجاست؟

طبیعتاً اگر فردی که حداقل‌های تخصص و اشراف علمی را در مسئولیت نداشته باشد در جایی بکار گرفته شود امکان ندارد بتواند روش‌های مدیریت مطلوب و جهادی را بکار بگیرد بنابراین پیش‌نیاز و لازمه مدیریت جهادی استفاده از توان علمی بینش صحیح سازمان و دانش مناسب سازمان است.

 

* کدام یک از اقدامات شهرداری تهران را در زمانی که شما در شهرداری بودید مبتنی بر کار جهادی می‌دانید؟

فکر کنم که بزرگراه‌هایی که در تهران ساخته شد از ظرف زمانی دوره احداثشان فراتر رفتند به عبارتی توانستند در زمان بسیار کمتری نسبت به آنچه که تصور می‌شد به بهره‌برداری برسد به عنوان مثال سال‌های سال ادامه بزرگراه امام‌علی (ع) در منطقه ۸ تهران متوقف شده بود و معارضین املاکی بسیار گسترده‌ای داشت بالغ بر ۴۰۰۰ معارض املاکی؛ و هزینه بسیار سنگینی برای رفع معارضین باعث می‌شد که بعضاً این تفکر شکل بگیرد که مسیر این پروژه جابجا شود یا حتی مجموعه مدیریت شهری از خیر احداث این بزرگراه بگذرد ولی نیت احداث این پروژه و اتمام آن در زمان مناسب و در اسرع وقت و حداکثر سرعت و تمرکز جدی و حضور هفتگی و میدانی و عملیاتی و برنامه‌ریزی مناسب موجب شد که حدود ۲ سال این پروژه عظیم در مناطق ۸ و ۷ و ۱۳... احداث شود؛ و یک الگوی بسیار ماندگاری از حرکت جهادی در شهرداری از خود به جای بگذارد و هیچ حاشیه خاصی هم نداشته و اکنون در حال بهره‌برداری است و مشکلی در آن ایجاد نشده است.

 

* معارضین املاکی مشکلش چه بود؟

معارضین بایستی تملک می‌شدن و تخریب می‌شدن که انجام شد و مشکلی هم ندارد.

 

* قبلش این تخریب انجام نشده بود؟

نه تملک نشده بود و باقی مانده بودند.

 

* باز هم مواردی از تحقق مدیریت جهادی در شهرداری هست؟

پروژه آزادگان به عنوان رینگ کمربندی غربی شهر تهران سال‌ها بود به‌صورت محیط نامناسب و محل تصادفات سنگین باقی مانده بود آن هم با یک عزم جدی و پیگیری مناسب در مدت کوتاهی به بهره‌برداری رسید و زمینه یک پروژه بسیار مطلوب شهری را فراهم کرد. برای اولین بار در تاریخ مدیریت شهری پادگان قلعه‌مرغی از شهر تهران خارج شد و بوستان ولایت در ۷۰ روز به وسعت ۷۰ هکتار شکل گرفت که یک کار بسیار شگفت‌انگیز و کم‌نظیر محسوب می‌شود و پروژه‌های متعدد مشابه دیگری که نمادی از عزم جدی مدیریت شهری در سال‌های اخیر برای بهبود شهر بوده است.

 

* مهم‌ترین چالش‌های شهر تهران را در حال حاضر در کدام حوزه‌ها می‌بینید؟

مهم‌ترین چالشی که در شهر تهران برای ما وجود دارد بحث افزایش درآمدهای پایدار است ما در شهرداری به شدت به دنبال آن هستیم که درآمدهای پایداری از جنس مالیات بر ارزش‌افزوده افزایش پیدا کند و به عبارتی هزینه‌های اداری شهر بدون دغدغه و با یک ضریب اطمینان بالایی از نسبت ۲۰،۳۰ درصدی حال حاضر به نسبت ۸۰،۷۰ درصدی ارتقا پیدا کند. به نظر من این بزرگ‌ترین چالش ما در شهر است.

 

* راهکار جهادی برای این موضوع وجود دارد؟

به تنهایی مدیریت شهری نمی‌تواند. این نیازمند یک هماهنگی فرابخشی بین مجموعه دولت محترم، مجلس و استفاده بهینه از قوانین موجود و همچنین وضع قوانین جدید است.

 

* اجازه بدهید کمی سوال شخصی بپرسم، شما خودتان را مدیر جهادی می‌دانید؟

من واقعاً خودم را با مؤلفه‌های مدیریت جهادی مقایسه می‌کنم به دو نکته پی می‌برم ۱ بسیار علاقه‌مندم که یک روزی به مرزهای این برسم که خودم را ۱۰۰ درصد با تمام توان و تمرکز وقف خدمت کنم و مؤلفه‌های مدیریت جهادی را بتوانم هم پیاده‌سازی کنم هم رضایت درونی در من ایجاد شود که توانستم به مرزهای بالای آن برسم. ولی با وجود این علاقه بسیار زیاد در وضع موجود خودم  را که با پارامترهای وضع مطلوب می‌سنجم می‌بینم که هنوز در مقدمات راه نیل به مختصات و ویژگی‌های یک مدیر جهادی هستم.

برای اولین بار در تاریخ مدیریت شهری پادگان قلعه‌مرغی از شهر تهران خارج شد و بوستان ولایت در ۷۰ روز به وسعت ۷۰ هکتار شکل گرفت که یک کار بسیار شگفت‌انگیز و کم‌نظیر محسوب می‌شود

 

* در کارنامه‌تان اقدامات یا عملکردی وجود دارد که بتوان گفت نمونه یک الگوی مدیریت جهادی است؟

بله طبیعتاً با تلاش همکاران در هر دوره مدیریتی و خدمتی که بودیم زمینه‌های بروز و ظهور برخی فعالیت‌های مطلوب فراهم شده است به عنوان مثال در دوره‌ای که شهردار منطقه ۱۷ بودم در سال‌های ۸۴ تا ۸۶ حدود ۸۰۰ معبر و کوچه با تعاملی که با شرکت فاضلاب بر قرار شد بعد از اتصال شبکه فاضلاب انهار آن به‌طور کامل نوسازی شد و آسفالت معابر هم برقرار شد و به نوعی مشکلات قدیمی آن منطقه در حوزه جمع‌آوری زباله‌ها و برخی از آلایندگی‌های شهری که به دلیل مساحت کم املاک و عرض کم معابر وجود داشت و آلایندگی ایجاد می‌کرد برطرف شد و یک تحول مثبتی در محیط منطقه ۱۷ شکل گرفت یا در منطقه ۴ در دوره خدمتی ادامه بزرگراه شهید همت با عنوان شهید زین‌الدین به طول ۱۲ کیلومتر با تملک و رفع معارضین املاکی -۱۸۰۰ ملک تملک شد- در طول ۲ سال و منتهی‌الیه شرقی تهران از بزرگراه شهید زین‌الدین به بزرگراه شهید همت متصل شد. یا در منطقه ۱ این توفیق فراهم شد که در حوزه توسعه امامزاده‌های واقع در منطقه ۱ تمرکز خوبی را در مدیریت شهری داشته باشد و در معاونت شهرسازی در دوره خدمتی در آن معاونت برای اولین بار در نیم‌قرن گذشته یک برنامه از پیش تعیین‌شده با عنوان طرح تفصیلی در شهر تهران پیاده شد که در واقع این هم محقق شد و نمونه‌های این‌گونه هم وجود داشته است که امیدواریم که در آینده هم این توفیق را داشته باشیم.

 

* یکی از مؤلفه‌های مدیریت جهادی این است که بیاییم بیشترین اقدامات را با کمترین هزینه انجام دهیم آیا شده است که در دوران مدیریتتان کمبود اعتبارات داشته باشید ولی یک پروژه را پیش ببرید؟

مواردی بوده است به عنوان مثال در همین ماه‌های اخیر در منطقه ۴ مشکل چندساله منطقه که عدم وجود دسترسی محور رسالت از دسترسی شرق بزرگراه به دلیل انسداد جهت عبور بی‌آرتی مردم را رنج می‌داد، طرحی که به نظر می‌رسید می‌تواند این مشکل را رفع کند حدود 5 میلیارد تومان هزینه در برداشت که با یک هزینه 50 میلیون تومانی و استفاده از رینگ موجود میدان رسالت این دور برگردان غیر هم‌سطح احداث شد و چند ماهی است که به بهره‌برداری رسیده است.

 

* در دوران مدیریت در شهرداری به خودتان چه نمره‌ای می‌دهید؟

من نمره مشخصی به خودم نمی‌توانم بدهم اما اگر بخواهیم بین پارامترهای تقسیم‌بندی ضعیف، متوسط، خوب، خیلی خوب و عالی داشته باشم امیدوارم در مرز خوب و خیلی خوب قرار بگیرم و با رویکرد جهادی در مرز ورود به خوب باشم.

تعداد دیدگاه ها1
رستی.مشهدالرضا)ع(
1393/11/6
باسلام وتشکر از مدیریت محترم و فرهیخته سایت وهمکاران عزیزشان امیدوارم این کارخوب شما ادامه داشته باشید حتما تجربه مردان وزنان بزرگ که کار جهادی می کنند بدرد مدیران جوان خواهد خورد در اینجا جادارد به مهندس جاوید مدیر جوان وجهادی که ثمره اعتماد دکتر قالیباف الگوی مدیریت جهادی ایران هست، خدا قوت گفت ان شاالله موفق وسربلندباشند
پاسخ دهید
انصراف