إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:

1393/10/11

مدیریت جهادی در وزارت بهداشت محقق شد

مهمان عابد فتاحی

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی

سبب:‌ یکی از ویژگی‌های مدیریت جهادی، عمل‌گرایی با توجه به اقتضائات و اولویت‌های کشور است. حوزه بهداشت و درمان نیز با به طور مستقیم با زندگی تمام افراد جامعه در ارتباط است و کاستی‌ها و یا توفیق‌ها در این حوزه می‌تواند تأثیر محسوسی بر زندگی مردم و میزان رضایت آن‌ها از شرایط اداره کشور داشته باشد. سال ۹۳ با اجرای طرح تحول نظام سلامت همراه بود که به اعتقاد اکثر مسئولان و مردم، رویداد مهمی در حوزه رفاهی جامعه محسوب می‌شد به طوری که به اقدامات انجام شده در وزارت بهداشت و درمان به الگویی برای تحقق مدیریت جهادی بدل شده است. عابد فتاحی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگویی با «سبب» تأکید می‌کند:‌ اگر بخواهم تحقق کامل مدیریت جهادی را در یک حوزه از کشور اعلام کنم، در یک کلام وزارت بهداشت را معرفی خواهم کرد. فتاحی با توجه به ضرورت اولویت‌بخشی در حوزه مدیریت جهادی، تمرکز بر بخش درمان را لازمه طرح تحول در سال جاری عنوان کرد و پیشنهاد داد که برای سال آینده موضوع بهداشت در اولویت وزارت بهداشت قرار گیرد. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید:

 

یکی از مؤلفه‌های نام‌گذاری سال ۹۳، مفهوم «مدیریت جهادی» بود، فکر می‌کند در سال جاری چه شرایطی بر کشور حاکم بود چقدر توجه به این مفهوم اهمیت داشت؟

در شرایطی که کشور با تحریم‌های جهانی، پرونده هسته‌ای و مذاکره با گروه ۱+۵ و مشکلات اقتصادی دست به گریبان است و می‌توان گفت از لحاظ تاریخی هیچ‌وقت با این حجم از مشکلات و دغدغه‌های متفاوت روبرو نبوده‌ایم، فرمایشات رهبری دو رهنمود مهم را به ما خاطرنشان کرد، یکی «مدیریت جهادی» و دیگری، «اقتصاد مقاومتی».

 

آیا می‌توان تعریفی از مدیریت جهادی ارائه داد؟

مدیریت جهادی یعنی اینکه منتظر سازوکارهای آماده نباشیم، بلکه برعکس باید سازوکارها را آماده کنیم.

 

و با این تعریف ویژگی یک مدیر جهادی چیست؟

چنین مدیری باید بتواند به شکل جهادی یعنی با از خود گذشتگی، تقوا و پاکی، حوزهٔ مربوط به خودش را مدیریت کند. خوشبختانه این نوع مدیریت را به روشنی می‌توان در وزارت بهداشت و درمان مشاهده کرد.

چه اقداماتی در حوزه مسئولیتی وزارت بهداشت انجام شد که می‌توان آن را از مصادیق تحقق مدیریت جهادی در کشور بدانیم؟

 

یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی که در بحث رفاهی پس از انقلاب در کشور انجام شده است، مسئلهٔ طرح تحول در سلامت کشور است.

 

پیش از اجرای طرح تحول سلامت شرایط به چه صورت بود؟

 تا قبل از محقق شدن طرح تحول در حوزه سلامت، همه روزه تعداد زیادی از مردم به دفاتر ما به عنوان نمایندگان مجلس مراجعه می‌کردند و از نسخه‌های گران‌قیمت و نداشتن توانایی در برآمدن از پس پرداخت این هزینه‌ها، شکایت می‌کردند. حتی مراجعات متعددی بود که خانواده‌ها حتی نمی‌توانستند جسد متوفای خود را از سردخانه تحویل بگیرند، همچنین چیزهای ناگفتنی که ما در مواجههٔ مستقیم با مردم با آن روبرو می‌شدیم بسیار زیاد بود.

 

با آغاز طرح تحول سلامت کشور چه تغییراتی اتفاق افتاد؟

«طرح تحول سلامت کشور»، طرح بسیار ارزشمندی بود که توانست قلب مردم را به نظام نزدیک کند و باعث آشتی میان افرادی که به واسطه مشکلات اقتصادی و گرانی مخارج دارویی و سلامت از نظام دلگیر شده بودند، شد.

 

شما اقدامات وزارت بهداشت در زمینه تحول سلامت را از مصادیق مدیریت جهادی می‌دانید، فکر می‌کنید چنین عملکردی فارغ از بهبود شرایط در همان حوزه خاص مثلاً بخش سلامت- در سطح کلان چه تأثیری برای کشور خواهد داشت؟

به نظر من مدیریت جهادی و استفاده از طرح‌های موفق باعث شده است که دشمن از رخنه کردن در دل مردم و تضعیف نظام کاملاً ناامید شود، چرا که همه درها و نقاطی که دشمن قصد داشت از آن‌ها ورود کند، بسته شده است

به نظر من مدیریت جهادی و استفاده از طرح‌های موفق باعث شده است که دشمن از رخنه کردن در دل مردم و تضعیف نظام کاملاً ناامید شود، چرا که همه درها و نقاطی که دشمن قصد داشت از آن‌ها ورود کند، بسته شده است. اجازه بدهید برای شما یک مثال بزنم، با توجه به اینکه روسیه کشور قدرتمندی است، ولی تحریم‌های تحمیل‌شده در همین مدت کوتاه، باعث به‌هم‌ریختگی شرایط این کشور شده و آثار آن را به وضوح می‌بینیم، اما کشور ما با اینکه سال‌های زیادی تحت تحریم‌های بی‌رحمانه غرب قرار دارد،‌ اما توانسته است با رویکرد جهادی ایستادگی کند.

 

به نظر شما در سال ۹۳ در حوزه سلامت و بهداشت و درمان، چه اندازه رویکرد مدیریت جهادی محقق شد؟

اگر بخواهم تحقق مدیریت جهادی در یک حوزه از کشور را اعلام کنم، وزارت بهداشت و درمان و به تبع آن آقای هاشمی، وزیر بهداشت را به عنوان مدیر برتر معرفی خواهم کرد چرا که مدیریت جهادی را به صورت عینی در این حوزه اجرا کرده است.

 

بودجه و اعتبارات مورد نیاز برای تحقق طرح تحول سلامت چه قدر مورد توجه دولت بوده است؟

دولت روحانی توجه خاصی به بودجه‌بندی و محل‌های سرمایه‌گذاری دارد. این دولت در انتخاب میان شاخص‌های بنیادین رفاهی که در دنیا وجود دارد، روی موضوع سلامت تأکید ویژه دارد. به نظر من آقای روحانی، به عنوان شخصی که توانسته در حوزهٔ سلامت، کارهای بسیار بزرگی انجام دهد شناخته خواهد شد.

اگر بخواهم تحقق مدیریت جهادی در یک حوزه از کشور را اعلام کنم، وزارت بهداشت و درمان و به تبع آن آقای هاشمی، وزیر بهداشت را به عنوان مدیر برتر معرفی خواهم کرد چرا که مدیریت جهادی را به صورت عینی در این حوزه اجرا کرده است

 

ما سال گذشته زمانی که لایحه بودجه به مجلس آمد، شاهد بودیم که اعتبارات خوبی برای بخش سلامت در نظر گرفته شده بود و البته مجلس هم توجه جدی به این حوزه داشت، با توجه به اینکه در آستانه بررسی لایحه بودجه سال ۹۴ در مجلس هستیم، بخش سلامت چه جایگاهی در این بودجه دارد؟

دولت یازدهم در بودجهٔ انقباضی سال ۹۴ که با کاهش بی‌سابقهٔ قیمت نفت روبه‌رو است، بازهم هفتاد درصد بودجهٔ سلامت را افزایش داده است که این بالاترین میزان افزایش بودجه در حوزه‌های مختلف کشور در بودجه‌بندی ۹۴ است و جای تبریک و تحسین دارد.

 

یکی از مباحثی که در بخش مدیریت جهادی همواره مطرح می‌شود، موضوع اولویت‌بخشی در تخصیص اعتبارات و منابع است، فکر می‌کنید در حوزه بهداشت و درمان چه مواردی باید در اولویت برنامه‌های دولت قرار بگیرد؟

ما در سال جاری با توجه به ضرورت توجه ویژه به مباحث درمانی جامعه، اعتبارات خوبی را برای آن در نظر گرفتیم و در حال حاضر هم شاهد تحولی جهادی در این بخش در کشور هستیم و به طور کل می‌توان گفت که در بحث درمان پیشرفت زیادی داشته‌ایم. من فکر می‌کنم که سال ۹۴ نگاه‌ها به بحث بهداشت معطوف خواهد شد. ما اگر بتوانیم همان قدم‌های قدرتمندی که در حوزهٔ درمان برداشتیم را در بحث بهداشت برداریم، مشکل سلامت اساساً حل خواهد شد.

 

تعداد دیدگاه ها1
هاشم
1393/10/29
من همين امروز 60000 تومان فقط پول دارو دادم
پاسخ دهید
انصراف