إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

1393/9/23

«اصول مدیریت اردوهای جهادی از نمای پیام‌رسانی فرهنگی»

عنوان کتاب : «اصول مدیریت اردوهای جهادی از نمای پیام‌رسانی فرهنگی»
نویسنده : محمدعلی اخوان
تعداد صفحه : 152
ناشر : انتشارات خادم‌الرضا

سبب: کتاب «اصول مدیریت اردوهای جهادی از نمای پیام‌رسانی فرهنگی» به سه مقوله تربیت مدیران کارآمد برای نظام اسلامی، پیام‌رسانی فرهنگی و محرومیت‌زدایی به عنوان اصول ضروری در مدیریت جهادی می‌پردازد.

محمدعلی اخوان نویسنده این کتاب در پیشگفتار کتاب می‌نویسد: «سفیران الهی، حکمرانی صلح، امنیت، عدالت و معنویت را در سرتاسر عالم وعده داده‌اند و این را نیز گفته‌اند که برای شکل‌گیری این حاکمیت دو اتفاق بزرگ لازم است، پرورش یافتن نیروهای کارآمد و ایجاد خواست عمومی. پیش برد اهداف اجتماعی برگزیدگان خداوند، در هر دوران نیازمند نیروهای متعهد و متخصص بوده است تا جایی که حضرت علی (ع) قیام خود را مشروط به وجود تنها چند تن از آنان می‌داند، از این‌رو حکومت عدل جهانی، زمانی بر پا خواهد شد که گروهی از مردم، آمادگی حقیقی برای یاوری ولی الهی را پیدا نمایند.»

کتاب «اصول مدیریت اردوهای جهادی از نمای پیام‌رسانی فرهنگی» با این مقدمه قرار است به این موضوع بپردازد که برای شکل‌گیری این جریان سازی عمومی، لازم است موجی از مطالبهٔ عدالت و معنویت در جامعه ایجاد شود و از این جهت احساس نیاز مردم نیز اهمیت فراوانی دارد.

به‌زعم نویسنده کتاب، مدیران جهادی، نخبگان مجموعه‌های دانشگاهی، حوزه و مدارس هستند که با اراده‌های آهنین می‌کوشند با برگزاری اردوهای جهادی این دو شرط مهم را تحقق بخشند.

کتاب تأکید می‌کند که در راستای دست‌یابی به این آرمان مقدس که به اردهٔ الهی بسیار نزدیک است، اهدافی میانی، همچون تربیت مدیران کارآمد برای نظام اسلامی، پیام‌رسانی فرهنگی و محرومیت‌زدایی نیز تحقق خواهد یافت.

کتاب اصول «مدیریت اردوهای جهادی از نمای پیام‌رسانی فرهنگی» در سه فصل تدوین شده است:

فصل اول: اصول نظری و مفهوم شناسی

در این فصل، مفاهیم مرتبط با موضوع و اصول نظری مدیریت جهادی که برآمده از مبانی اسلام است ذکر می‌شود.

از مهم‌ترین اصول نظری مدیریت جهادی، اصل حاکمیت جهانی عدالت و معنویت است که تحقق آن نیازمند پرورش نیرو و جریان‌سازی اجتماعی است.

فصل دوم: اصول پرورش و تربیت نیروهای کارآمد

مدیران موفق برای دست‌یابی به اهداف کلان اردوهای جهادی و در راستای پرورش نیروهای کارآمد، لازم است به‌خوبی مخاطبان خود را بشناسند و با رعایت برخی اصول، زمینهٔ تربیت نیروهای کارآمد را فراهم نمایند.

انسان دارای چهار عرصهٔ ارتباطی است، ارتباط با خدا، خود، دیگران و جامعه و متناسب با پرورش این عرصه‌ها، چهار اصل مهم ذکر خواهد شد.

فصل سوم: اصول جریان سازی حرکت‌های جهادی

دمیدن روح شکوفایی و کرامت در مناطق محروم، موجی از بصیرت و مطالبه گری را در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی ر قم خواهد زد که پدید آمدن این موج فراگیر و جریان اجتماعی، بزرگ‌ترین نیاز برای دست‌یابی به حاکمیت عدالت و معنویت است.

مدیریت و برنامه‌ریزی این جریان‌های فراگیر که اردوهای جهادی نیز متولد آن می‌باشد، دارای اصولی علمی و برآمده از منابع اسلامی است که در این کتاب تنها چهارده اصل از اصول مرتبط با اردوهای جهادی ذکر می‌گردد.

 

کتاب «اصول مدیریت اردوهای جهادی از نمای پیام‌رسانی فرهنگی» به قلم محمدعلی اخوان سال ۱۳۸۹ توسط انتشارات خادم‌الرضا منتشر شده است.

 

تعداد دیدگاه ها0