إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

1393/12/9

«کالبد شکافی سیاست انگلیسی‌ها در ایران»

عنوان کتاب : «کالبد شکافی سیاست انگلیسی‌ها در ایران»
نویسنده : دکتر حسین احمدی
تعداد صفحه : 399
ناشر : موسسه مطالعات تاریخ معاصر

سبب:‌ از انقلاب اسلامی، انگلیسی‌ها در حوادث ایران همچون جنگ تحمیلی حزب بعث، ماجرای سلمان رشدی، خروج سازمان مجاهدین خلق از لیست تروریستی، قطعنامه‌های شورای امنیت –به ویژه تحریم‌ها- و تصویب لوایح ضدحقوق بشری علیه ایران در مجمع عمومی سازمان ملل متحد نقش گسترده‌ای ایفا کردند.

پیشبرد منافع ملی ایران، به شناخت دقیق اقدامات کشورهای تأثیرگذار در صحنه سیاسی نیاز دارد و با توجه به اینکه مطالعه منابع مکتوب داده‌های قوی را به جامعه پژوهشی تزریق نمی‌کند تکیه بر اسناد و تحقیقات میدانی می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد.

کتاب «کالبد شکافی سیاست انگلیسی‌ها در ایران (۱۸۰۰-۲۰۱۲ م)» به کوشش دکتر حسین احمدی، مجموعه مقالاتی است که در همایش بین‌المللی به همین نام ارائه شده بود.

این کتاب در ۳۹۹ صفحه در سال ۱۳۹۲ منتشر شده است، سیر تاریخی توطئه‌های انگلیس در برابر ایران را بررسی می‌کند تا به حال حاضر و سیاست‌های انگلیس در برابر جمهوری اسلامی ایران برسد.

بررسی نقش انگلیس در شکل‌گیری کودتای ۱۲۹۹ و روی کار آمدن رضاشاه، ماهیت تشکیلات فراماسونری و نقش انگلستان در ایجاد آن، نقش انگلیس در توطئه علیه انقلاب مشروطه و نقش انگلیس در معاهدات گلستان و ترکمانچای از جمله مباحثی است که در این کتاب به آن پرداخته می‌شود.

همچنین بررسی علل و زمینه‌های نوسانات شدید و تنش‌های مکرر در روابط جمهوری اسلامی ایران و انگلیس، امام خمینی و استعمار انگلیس، نقش علمای شیعه در رویاروی با تهاجم بریتانیا و نقش انگلیس در کودتای ۲۸ مرداد از دیگر مقالات مطرح‌شده در این کتاب است.

دکتر حسین احمدی در مقدمه کتاب نیز به نقش انگلیس از خلافت عثمانی تا زمان انقلاب اسلامی ایران، اشاره می‌کند تا پیش‌درآمدی بر مباحث تخصصی کتاب و نقش انگلستان در مداخلات خارجی در ایران باشد.

کتاب حاضر مجموعه چکیده مقالات فارسی همایش بین‌المللی کالبدشکافی سیاست انگلیسی‌ها در ایران (۱۸۰۰-۲۰۱۲ م) است که علاقه‌مندان می‌توانند آن را از طریق سایت سبب دانلود و مطالعه کنند.

تعداد دیدگاه ها0