إِنَّا مَكَّنَّا لَهُ فِي الْأَرْضِ وَآتَيْنَاهُ مِن كُلِّ شَيْءٍ سَبَبًا 84 الكهف

1393/10/29

مدیریت شهری (جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری)

عنوان کتاب : مدیریت شهری (جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری)
نویسنده : دکتر بیژن دادرس و دکتر نصر اصفهانی
تعداد صفحه : 230
ناشر :

سبب: کتاب مدیریت شهری (جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری) نوشته دکتر بیژن دادرس و دکتر نصر اصفهانی سال ۱۳۸۹ منتشر شده است.

در مقدمه این کتاب آمده است: «با افزایش جمعیت جهان و متعاقب آن گسترش شهرها ازنظر تعداد و محدوده جغرافیایی سازمان اداری آن‌ها شکل پیچیده‌ای به خود گرفت از طرفی عدم توانایی کشورهای جهان سوم در ارائه خدمات به مردم و فراهم آوردن شرایط زیست مناسب از نظر محیطی، اجتماعی و اقتصادی با معضلات اجتماعی، اقتصادی در زمینه‌های فقر، بیکاری، فاصله طبقاتی، تخریب محیط، زاغه‌نشینی، ناآرامی‌های اجتماعی و افزون بر آن‌ها بدهی خارجی این کشورها لزوم تغییر در رویکردهای اداره امور شهرها بیش از پیش ضروری به نظر رسید.»

همچنین به اعتقاد نویسنده این کتاب، مکان‌های شهری دارای جمعیت متراکم و شیوه‌های خاص زندگی است که آن‌ها را از مکان‌های پیرامون خود تمایز می‌کند صرف‌نظر تعریف مشخصی از شهر، بیشتر چگونگی اداره کردن یک واحد سکونتگاهی بنام شهر مطرح است که در آن مسائل پیچیده و متنوع اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و محیطی وجود دارد. علاوه بر این افزایش روزافزون جمعیت علی‌الخصوص در کشورهای در حال توسعه که رشد سریع شهرنشینی را تجربه می‌کنند و با مشکلات عدیده‌ای مثل تأمین زیرساخت‌ها، خدمات مختلف و نابهنجاری‌های اجتماعی و اقتصادی و عدم توانایی دستگاه‌های دولتی در برآورده نمودن نیازهای مردم حکومت‌ها را با چالشی جدید بنام مدیریت شهری، مواجه کرده است که در زمان کنونی بیش از هر زمان دیگر مورد توجه قرار گرفته است؛ و حتی از طرف سازمان‌های بین‌المللی به‌عنوان رویکردی برای رشد و توسعه شهر و در نهایت کشور مطرح است که در مباحث بعدی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به‌طورکلی اگر مدیریت معادل تصمیم‌گیری و نظارت در نظر گرفته شود مدیریت شهری شامل نظارت و تصمیم‌گیری در امور شهری است. البته از طرف صاحب‌نظران و محققین این رشته تعاریف متعددی از مدیریت شهری شده است که با اندکی نظارت در جمله‌بندی و اظهاریه‌های خود تا حدودی نزدیک به هم می‌باشند. برای شناخت بهتر موضوع این تعاریف بیان گردیده است.

کتاب مدیریت شهری در شانزده فصل نوشته شده است که فصول آن به این شرح طبقه‌بندی می‌شود:

فصل اول: کلیات

فصل دوم: مفهوم مدیریت شهری

فصل سوم: مدیریت شهری و مشارکت

فصل چهارم: ساختار مدیریت شهری

فصل پنجم: مدیریت شهری و برنامه‌ریزی حمل‌ونقل شهری

فصل ششم: مدیریت شهری و ساماندهی ایستگاه‌های آتش‌نشانی و ایمنی و حفاظت

فصل هفتم: مدیریت شهری و خدمات شهری (مدیریت آب، مدیریت انرژی، تأسیسات خدماتی تحت مدیریت شهری، مدیریت مواد زائد، تونل مشترک خدمات عمومی)

فصل هشتم: مدیریت شهری و ساخت‌وسازهای شهری

فصل نهم: مدیریت شهری و برنامه‌ریزی شهری

فصل دهم: مدیریت شهری و بافت‌های قدیمی و تاریخی شهر

فصل یازدهم: مدیریت شهری و اصناف

فصل دوازدهم: مدیریت شهری و حاشیه‌نشینی

فصل سیزدهم: مبلمان شهری

فصل چهاردهم: فضای سبز شهری

فصل پانزدهم: نقش و وظیفه شهرداری در برنامه‌ریزی فضاهای تفریحی و فرهنگی

فصل شانزدهم: مدیریت شهری و منابع درآمدی

تعداد دیدگاه ها0